Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
30. května 2019 1:54 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Zdravé uvažování jsme uvrhli do klatby

Stačila jednoduchá opatření a v Boršově se podařilo snížit množství dešťových... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stačila jednoduchá opatření a v Boršově se podařilo snížit množství dešťových... | foto: ARCHIV

BORŠOV NAD VLTAVOU (Jihočeský kraj) Při nahlížení do starých kronik či prohlížení obrazů starých mistrů je zajímavé si všímat takových zdánlivě nepodstatných detailů.

Tak třeba kolikrát naši krajinu devastovala hejna nenažraných kobylek, že i u nás se sklízely fíky a citrusy, že nížiny Evropy byly zasypány sněhem, řeky a kanály byly promrzlé až na dno. Ano, vše už tady bylo, a naši předci se na taková období připravovali a budovali mnoho potřebných zařízení, která jim těžká období pomáhala překonávat. Bohužel, my jsme zdravé uvažování uvrhli do klatby, na mnohé osvědčené recepty zapomněli, nebo již hotové odstranili.

Boršov nad Vltavou leží ve srážkovém stínu Šumavy, který je ještě posilován blízkou horou Kleť, a tak jsme již před pěti lety začali dělat taková opatření, abychom dešťovou vodu zbytečně nepouštěli do kanálů, abychom odtok vody z našeho údolí do řeky dokázali zpomalit. A k tomu stačí málo - zdravý selský rozum.

Novou silnici stačí naklonit směrem k řece, vždyť přeci něco víme o gravitaci. Obnova zdevastovaného rybníčku Nebesáku vlastními silami nás stála pouhých 120 tisíc Kč (z dotace to bylo spočítáno na 1,2 milionu Kč). Loňského roku jsme odbahnili a revitalizovali rybníček v zámeckém parku.

Díky těmto jednoduchým opatřením jsme snížili o 30% množství dešťových vod mizejících v kanálech.

Snažíme se nedělat problémy vlastníkům jezových těles, kteří se je snaží obnovovat a potýkají se se státní správou, pralesem zbytečných vyjádření a povolení. Naši občané se postupně snaží čím dál více zadržovat dešťovou vodu do nádob u okapů, budují okrasná nebo koupací jezírka místo bazénů.

Sucho není nic nového pod sluncem a jistě si s ním poradíme jako naši předci, jen u toho stačí přemýšlet a nebát se rozhodovat, i když to se dnes zatím příliš nenosí. Ale asi se to budeme muset hodně rychle naučit.

JAN ZEMAN, starosta Boršova nad Vltavou, PRO BORŠOV

JAN ZEMAN, starosta Boršova nad Vltavou, PRO BORŠOV

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!