31. května 2018 1:17 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Sběr potravinového oleje vydělal peníze pro děti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Vzhledem k prospěšnosti a úspěšnosti sběru oleje se Jeseničtí rozhodli, že u... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzhledem k prospěšnosti a úspěšnosti sběru oleje se Jeseničtí rozhodli, že u... | foto: ARCHIV

JESENICE (Praha – Západ)  Po celé Jesenici máme rozmístěno na 52 místech celkem 76 kontejnerů na papír, 87 na plasty, 64 na sklo, 11 na kovy a 48 na nápojové kartony. Další možností je sběrný dvůr, kam lze odvést i nebezpečný odpad.

Obyvatelé města si mohou objednat i speciální popelnici na bioodpad.

Od března letošního roku jsme se dostali do paradoxní situace se sběrem tříděných plastů. Jejich výkupní cena roste, a tak na rozdíl od minulých let, kdy jsme dostávali od svozové firmy bonusy za jejich sběr, musíme od března za jejich likvidaci naopak platit.

V období vánočních svátků jsme připravili speciální akci na sběr potravinového odpadu. U základní školy v Jesenici byly umístěny dvě nádoby na sběr potravinového oleje. Možná se ptáte proč. Když vylijeme olej do dřezu, dostane se do kanalizace, kde po vychladnutí začíná tuhnout, následně může dojít až k úplnému ucpání kanalizace. V čistírně odpadních vod pak ničí technologie a zkracuje životnost celé čistírny. Opravy vodohospodářského majetku se tedy zbytečně prodražují.

Právě o Vánocích, kdy většina domácností smaží štědrovečerní řízek či kapra, je spotřeba oleje a jeho neekologická likvidace jednou z nejvyšších. Během svátků se podařilo obě nádoby naplnit potravinovým olejem a naše základní škola tak získala 10 000 korun od svozové firmy. Vyplatilo se, peníze byly určeny na nákup herního prvku pro žáky.

Vzhledem k prospěšnosti a úspěšnosti sběru oleje jsme se rozhodli, že u školy nádobu na potravinový olej necháme i nadále. Snad se bude opět úspěšně plnit.

RADKA VLADYKOVÁ, starostka Jesenice, ANO

RADKA VLADYKOVÁ, starostka Jesenice, ANO

RADKA VLADYKOVÁ, starostka Jesenice, ANO
  • 0Diskuse