31. května 2018 1:08 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Už letos zjistíme, kolik odpadu končí, kde nemá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Dostatek nádob na třídění je nezbytný, ale k třídění je třeba občany také... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dostatek nádob na třídění je nezbytný, ale k třídění je třeba občany také... | foto: ARCHIV RADNICE

MOST (Ústecký kraj) Mostečané ochotně třídí odpad a město jim k tomu vytváří dobré podmínky. Základem je dostatek kontejnerů nejen na směsný komunální, ale také na tříděný odpad, jejich počet stále zvyšujeme.

V Mostě mohou občané využívat nejen běžné střední kontejnery, ale i podzemní, které budujeme už několik let. I v letošním roce nové přibudou. V řeči čísel to vypadá následovně: v Mostě se aktuálně nachází 522 kontejnerových stanovišť (475 klasických stanovišť a 47 stanovišť polopodzemních kontejnerů), pro separaci odpadu slouží 327 nádob na papír, 407 na plast a 199 na sklo. Lidé v Mostě mají ale také možnost třídit textil, použité baterie a elektrozařízení a biodpad.

Dostatek nádob na třídění je nezbytný, ale k třídění je třeba občany také motivovat. To děláme prostřednictvím osvětových kampaní například v radničním periodiku nebo na webových stránkách města. A že Mostečané skutečně třídí, o tom vypovídají čísla, v loňském roce se podařilo vytřídit 1 756 tun papíru, 479 tun plastů a 303 tun skla.

Před časem také probíhala soutěž mezi magistrátními úředníky ve sběru baterií a akumulátorů. Reagovali jsme tím na výzvu společnosti Ecobat, která je neziskovou organizací zajišťující v České republice zpětný odběr a recyklaci přenosných baterií. Na mosteckém magistrátu se do soutěže zapojilo 297 lidí, kteří sesbírali více než 221 kilogramu baterií a akumulátorů.

Zajímá nás ale také kvalita a složení odpadu, proto jsme se rozhodli nechat zpracovat analýzu směsného komunálního odpadu, jejíž výsledky budou známy na konci letošního roku. Zjistíme tak, jak dobře třídíme, a kolik odpadu, který patří do tříděného, skončí, kde nemá, tedy v černých kontejnerech. Analýza navíc poskytne informace o výhřevnosti, budeme tedy znát kvalitu odpadu z černých kontejnerů pro případ, že by bylo v Komořanech u Mostu postaveno zařízení pro energetické využití odpadu. Tam by se mohl využívat právě směsný odpad, který dnes končí na skládce.

JAN PAPAREGA, primátor Mostu, Severočeši Most

JAN PAPAREGA, primátor Mostu, Severočeši Most

JAN PAPAREGA, primátor Mostu, Severočeši Most
  • 0Diskuse