Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Rád si přečtu Škvoreckého i špionážní thriller

Dovolenou si starosta Náchoda Jan Birke bez dobré knihy ani neumí představit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dovolenou si starosta Náchoda Jan Birke bez dobré knihy ani neumí představit. | foto: ARCHIV RADNICE

NÁCHOD (Královéhradecký kraj)  Odpočívám aktivně, ať už v přírodě, na zahradě nebo při sportování. Když je možnost, rád v zimě vyrazím na hory, v létě se zase snažím zvelebovat naši zahradu. Samozřejmě ale i kniha patří mezi mé oblíbené společníky pro volné chvíle.

I přesto, že se nepovažuji za náruživého knihomola, čtení mám rád. A to už od dětství. Myslím, že spousta z vás, stejně jako já, hltala příběhy Rychlých šípů Jaroslava Foglara, které mě učily, co je správné a jak by se člověk měl chovat. Tyto knihy miluji do dneška.

Z českých autorů určitě musím vyzdvihnout také Josefa Škvoreckého, rodilého Náchoďáka. Jeho Zbabělci nebo Tankový prapor patří podle mě k tomu nejlepšímu z české literatury a jsem moc hrdý na to, že si v Náchodě stále jeho odkaz připomínáme. A to nejen jeho vlastní literární činnost, ale i fakt, že se během svého exilové pobytu v Kanadě zasloužil o to, aby byly publikovány stovky skvělých děl autorů, které u nás nemohly vyjít.

Pokud bych ale měl vybrat jednu moji nejoblíbenější knihu, tak to bude těžké. Řekl bych, že tou nejoblíbenější je vždy právě ta, kterou zrovna čtu. Mám rád, když jsou knihy plné akce i napětí, proto mezi mé další oblíbence patří například Frederick Forsyth a jeho romány Den pro Šakala, Boží pěst nebo Vyjednavač. Stejně tak mám rád i bestsellery Dana Browna. Ač v životě rozhodně žádným konspiračním teoriím nepodléhám, u jeho knih si vždy příjemně odpočinu.

Řekl bych, že naše domácí knihovna je poměrně slušně zásobena a je v ní spousta titulů, které ještě čekají na svoje přečtení. I proto mě mrzí, že se knihám nemůžu věnovat tolik, kolik bych rád, neboť poslední čtyři roky už musím nosit brýle na čtení a po celodenním koukání do počítače nebo pročítání pracovních dokumentů moje oči uvítají, když už jim večer dopřeji trochu odpočinku. Ale na dovolenou si knihu beru vždy, jinak bych na pláži nevydržel.

JAN BIRKE, starosta Náchod, ČSSD

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?