Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové píší

Slovany jsou krásné a rozmanité

Slovany se mohou pochlubit množstvím zeleně a odpočinkových zón. foto: ARCHIV RADNICE

PLZEŇ – SLOVANY - Na Slovanech máme štěstí, protože zde máme velmi rozmanitou přírodu: naším obvodem protékají tři řeky, rostou zde četné aleje a množství vzrostlé zeleně. Snažíme se ale také investovat nemalé částky do rozšiřování a vylepšování možností pro trávení volného času. Vše dohromady vytváří ideální prostředí pro rekreaci, turistiku, sport i milovníky přírodních scenérií.
  1:50

Z centra města je možné se k nám dostat pěšky nebo po cyklostezce podél řeky  a pokračovat až na jeho samý kraj – navíc  v příjemném zastínění vzrostlých stromořadí.

Osobně mám velmi rád poklidnou atmosféru Božkovského ostrova. Vodou obklopený areál poskytuje možnosti ke sportovnímu vyžití  i objevování přírody. Areál jsme začali budovat před jedenácti lety  a celý nás vyšel na 50 milionů korun, 20 milionů jsme získali z dotací. Postupně jsme vystavěli mnohá sportoviště včetně in-line dráhy a cvičebních strojů pro seniory, přibyl nový přístup v podobě lávky, parkoviště, budova se zázemím, menší klubová místnost  a veřejné toalety. Minulý rok jsme zde vytvořili Ptačí stezku. Ptačí budky, krmítka a broukoviště doplňují informační tabule o druzích a životě ptáků. Pro děti je zde k dispozici pískoviště a v létě vodní atrakce. Na ostrově je rovněž tělocvična a hřiště na házenou.

Velkým lákadlem je sportovní areál ŠKODA SPORT PARK v Malostranské ulici u řeky Radbůzy. Ročně jej navštíví čtyřicet tisíc lidí, kteří využívají hřiště na fotbal, basketbal, házenou až po beach volejbal, in-line dráhu nebo hrají pétanque. Adrenalinoví nadšenci si mohou vyzkoušet také skate park nebo horolezeckou věž. Od roku 2010 si tu mohou návštěvníci také zapůjčit veškeré sportovní vybavení, např. na lezení, in-line brusle, sedmimílové boty nebo létající talíře frisbee. Použití všech sportovišť i parkoviště je bezplatné. Najdete zde občerstvení i veřejné toalety a areál je pokryt wifi.

Sportovní vyžití poskytují také sportovní hala TJ Lokomotiva  nebo krytý a venkovní bazén na Slovanech, který má nové zázemí, šatny, dětský bazén a halu s recepcí.

K poklidným procházkám vybízí lesopark Homolka, který je pod bohatou klenbou zeleně protkán mnoha cestičkami. Přes lesopark vede naučná stezka pro děti se třinácti zastávkami, na kterých provází kreslená veverka Homolička. Děti si mohou zkusit zahrát na dřevěný xylofon, porovnají svůj skok se skoky zvířat nebo změří svou výšku  u veverkoměru. Součástí naučné stezky jsou také dvě dětská hřiště  a fit stezka.

Úlevu v parných dnech můžete najít ve Chvojkových lomech - parku založeném v bývalých lomech. V jeho středu se nachází dětské hřiště s lochneskou, skluzavkami a travnaté plochy pro rekreaci. Věřím,
že v dohledné době se navrátí kultura do zde umístěného amfiteátru. Pozornosti se také těší kovová plastika Zámky lásky, kam si zamilovaní mohou umístit svůj vlastní zámeček.

Pokud má někdo rád vysokou hladinu adrenalinu, může využít startovací plochu pro paragliding nad místní částí Koterov. Pohled z nebe na Slovany a okolí je nezapomenutelný a z výšky dobře uvidíte, jak krásné a rozmanité jsou.

LUMÍR ASCHENBRENNER, starosta MČ Plzeň – Slovany, ODS

LUMÍR ASCHENBRENNER, starosta MČ Plzeň – Slovany, ODS

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...