Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Je to dlouhá cesta, ale víme, kudy jít

Bytový dům v Malešicích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bytový dům v Malešicích | foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA 10  Jak bojovat s dlužníky? Nejlepším řešením je nemít je vůbec. To není snaha o alibismus ani bonmot. Touto zkratkou chci jen představit jednu z našich velkých priorit v oblasti bytové politiky: systematickou práci s nájemníky obecních bytů a prevenci jejich zadlužování.

Represe, respektive upozornění na dlužnou částku, na Desítce samozřejmě fungovalo už před nástupem naší koalice na radnici. Po neuhrazeném nájmu dotyčnému přijde výzva k zaplacení. Měl by se dostavit na úřad a řešit svou situaci s příslušným útvarem, nejčastěji oddělením pohledávek. Dále probíhá standardní proces dle zákona. 

To už ale řešíme problém, kterému se dá často předejít. Jak? My jsme zvolili cestu spolupráce (s nájemníky i uvnitř úřadu). Jakmile od nájemníka jedinkrát neobdržíme platbu, okamžitě ho kontaktujeme, abychom mu zprostředkovali pomoc. Pozveme ho ke kolegům ze sociálního odboru, kteří jsou připraveni mu poradit, jak svou situaci může řešit. Pokud nabídku nevyužije a dojde k dalšímu prodlení s platbou, informuje už náš „byťák“ sociálku sám – a ta se občanovi ozve přímo.

Koordinace a aktivita úřadu jsou v tomto případě ale mnohem důležitější, než se na první pohled může zdát. Jen včasným podchycením (potenciálního) dluhu se totiž může systémově předcházet jeho nekontrolovatelnému nárůstu. A dalším negativním jevům s tím spojených.

Systém. Tohle slovo je důležité pro celou naši bytovou politiku. Už samotné přidělování bytů jsme přenastavili tak, aby bylo maximálně transparentní, předchozí losování jsme nahradili sofistikovaným bodovacím systémem, podle něhož přidělujeme byty konkrétním skupinám obyvatel, které to dle naší analýzy potřebují nejvíc. Rodiny s dětmi, senioři, máme startovací byty i byty tzv. v zájmu obce, určené profesím, které na Desítce chceme udržet – učitelům, hasičům či zdravotníkům.

Tři již zmíněné „sekce“ úřadu: bytová, sociální a ta řešící pohledávky spolu průběžně komunikují a jednou za čtrnáct dní se schází a řeší konkrétní lidské osudy. Vloni zřízené Kontaktní centrum bydlení pak radí přímo občanům a v nezbytných případech je odkazuje na další instituce, například úřad práce.

Veškeré tohle nastavení je klíčové i proto, abychom mohli operativně reagovat na neočekávané, nenadálé situace. Letos, v souvislosti s pandemií koronaviru, mohou nájemníci především využít až osmnáctiměsíčního splátkového kalendáře.

Zároveň se bohužel potýkáme s obrovským dluhem z minulosti, celková částka již přesáhla 200 milionů korun. Ten paralelně řešíme, seznam nových dlužníků každý měsíc procházíme a konzultujeme řešení, a to nejen v rámci úřadu, ale i s odborníkem z Platformy pro sociální bydlení. Jsem ráda, že se nám daří dojednávat splátkové kalendáře a motivovat mnoho dlužníků k splácení dlužného nájemného. Zůstat bydlet v městském bytě se totiž vyplatí (cena nájemného je 140 Kč/m2/měsíc, což je hluboko pod tržní cenou).

Nezastírám, je to dlouhá cesta. Ale víme, jak po ní jít, a kam směřujeme. A to není málo.

RENATA CHMELOVÁ, starostka Prahy 10, VLASTA

RENATA CHMELOVÁ, starostka Prahy 10, VLASTA

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...