Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové píší

Lípa v Záběhlicích vypráví o svobodě

Novodobá Lípa svobody foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA 10 - U nás roste mnoho stromů i alejí, které v sobě nesou poselství nejen místní historie, ale i odkaz národní svobody a demokracie. Na jaře 2018 jsme například vysadili tzv. Záběhlickou lípu svobody, a to při příležitosti oslav 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky. Jedna z nejmladších lip velkolistých na Praze 10 se nachází u záběhlického jezu, při autobusové zastávce U Lípy.
  1:14

Novodobá Záběhlická lípa svobody tak navázala na historickou tradici původní Lípy svobody, která byla ve 20. letech 20. století vysazená v místě dnešního křížení ulic Záběhlická - U Záběhlického zámku, v průběhu historie ale musela bohužel ustoupit houstnoucímu silničnímu provozu v této lokalitě. Původní lípu tak donedávna připomínal už jen název místní autobusové zastávky, i přestože lípa samotná zde již více než půlstoletí nestála.

V knize bývalého starosty MČ Praha 10 Karla Výruta (Kapitoly z pražské historie z roku 2001) se píše: „Název stanice U Lípy dnes možná leckoho překvapí. Ale lípa zde ještě po druhé světové válce skutečné stála. A nebyl to lecjaký strom, nýbrž “Lípa svobody“. Záběhlický strom symbolizující Svobodu sice přečkal i těžká léta nesvobody v době německé okupace, nicméně stál v trojúhelníku sbíhajících se cest tak nevhodně, že zavdal důvod k pokácené s odůvodněním, že překáží rozmáhající se automobilové dopravě.“

V Praze 10 jsme ještě donedávna měli celkem čtyři tzv. významné stromy, jednu významnou alej a jeden památný strom. Tím vůbec nejdůležitějším je Heroldova lípa v Heroldových sadech, která je od roku 2013 oficiálně významným stromem Prahy 10. Lípa velkolistá byla před více než 100 lety vysazena na památku bývalého starosty Vršovic Josefa Herolda, díky němuž byla tehdejší obec Vršovice povýšena na městys. Strom je dodnes dechberoucí dominantou v příjemném parku uprostřed historické secesní zástavby starých Vršovic z přelomu 19. a 20 století.

A další významné stromy na Praze 10? Lípa svobody na Zahradním Městě, Lípy republiky u metra Skalka a další v nedaleké ulici Mukařovská. Tzv. památným stromem je dub letní v Záběhlicích, který se ovšem nachází na soukromém pozemku, a není bohužel veřejnosti volně přístupný. Jedna z nejkrásnějších alejí v Praze je pak zcela jistě naše Alej republiky podél ulice V Olšinách ve Strašnicích, která dokonce v roce 2019 v anketě Alej roku pořádanou sdružením Arnika získala ze všech přihlášených pražských stromořadí nejvíce hlasů.

Zároveň mohu sdělit novou radostnou informaci, že před týdnem náš výbor pro životního prostředí vybral nové významné stromy. Těmi se staly cedr libanonský v ulici K Červenému dvoru v Malešicích a také celá Jiráskova alej nedaleko metra Strašnická, jež nese jméno významného českého spisovatele Aloise Jiráska.

Obě zmíněné aleje či Heroldovy sady mohu nejen jako starostka, ale i jako občanka Prahy 10 vřele doporučit k odpočinkové procházce nebo odpolednímu víkendovému pikniku v naší krásné městské části.

RENATA CHMELOVÁ, starostka Prahy 10, VLASTA

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!