Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Ať máme víc snů, než kolik jich dokáže zničit realita

V minulosti chodily za Tři krále děti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V minulosti chodily za Tři krále děti | foto: ARCHIV RADNICE

BORŠOV (Jihočeský kraj)  V naší obci děláme vcelku běžné věci – rozsvícený stromeček, adventní punčování na návsi s živou hudbou, koncert v kostele, setkání s penzisty, prodej kaprů zalévaný opět punčem. Ale přeci jenom jednu zvláštnost máme.

Již třetím rokem pořádáme jednou za měsíc 1. Boršovský trh, a o poslední adventní neděli před Štědrým dnem je to „trh dárkový“, taková obecní odměna pro naše věrné trhovce, kteří nemusí tentokrát platit žádný poplatek, vše je slavnostně nazdobeno a nasvíceno mysticky do pohádkova, vybraní trhovci slavnostně převezmou Certifikát Prověřeno 1. Boršovským trhem, na více než 500 mailových adres návštěvníkům rozesíláme, co se bude prodávat. Vše se odehrává v tónech živého koncertu, letos poprvé interpreti budou zpívat a hrát ze střechy nedávno otevřených prvních veřejných toalet. Jde nám především o příjemné setkávání sousedů, občanů obce, jejich známých.

Na začátku příštího roku pomáháme s organizací Tříkrálové sbírky, která bude trochu jiná. Většinu obce obejdou pověstní Kašparové, Melichaři a Baltazarové v bílých a černých pletených čepicích s vyšitými korunkami a písmenky KMB. Trojice budou tvořit dospělí zástupci našich spolků – hasiči, sokolové, fotbalisté… V předchozích letech legendární krále hrály děti, ale zima a únava z opakovaného zpívání je rychle vyčerpávala.

Co bych si jako starosta přál pod stromeček, aby oblažilo mě, mé blízké, sousedy celou českou kotlinu? Vedle zdraví, lásky a štěstí, abychom v sobě nosili více snů, než kolik jich realita dokáže zničit.

Jan Zeman, starosta Boršova nad Vltavou, PRO Boršov

Jan Zeman, starosta Boršova nad Vltavou, PRO Boršov

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.