• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Filozofická fakulta byla po střelbě uzavřena a obehnána policejními páskami....

Filozofická fakulta byla po střelbě uzavřena a obehnána policejními páskami. Když tam policie umožnila vstup, začali lidé přinášet květiny a svíčky. (25. prosince 2023) | foto: Anna Boháčová, MAFRA

Názor

Mlčet nemusí být zlato. Nevíme ani, proč o střelbě na fakultě nesmíme vědět skoro nic

Názory
  •   5:00
Informace o prosincové střelbě na pražské filozofické fakultě podléhají daleko silnějšímu embargu než nejrůznější korupční kauzy, ve kterých lítají naši politici. Z nich známe tolik podrobností, až to ministru Rakušanovi není milo. Leckdo si řekne, že je to dobře. Z piety k mrtvým, k jejich rodinám i s ohledem ke všem, kterých se tato tragédie dotkla bezprostředně a bolestivě.

Jenže my nevíme po téměř čtyřech měsících skoro nic a vypadá to, jako by se toto tajnůstkářství odvíjelo od přání ministra vnitra.

Ten, bezprostředně po střelbě, napochodoval před mikrofony a kamery, načež autoritativně prohlásil, že zásah policie byl v pořádku. Následně vypustil do vzduchu dezinformaci o jedné sociální síti a pak informace pečlivě dávkoval.

Nevíme, s jakou motivací pachatel střílel, nevíme, proč si vybral zrovna budovu fakulty na náměstí Jana Palacha, a ne jinou. Žel ani nevíme, proč nesmíme vědět skoro nic.

Vrah se před střelbou skrýval desítky minut na fakultě. Doma se „posilnil“ tvrdým alkoholem

Řeči o tom, že média by adorovala vrahouna, nedávají mnoho smyslu, nic takového se neobjevilo. Informace mohou být třeba i užitečné, mohou otevírat veřejnou debatu. Věčné mlčení není řešením, a to ani pro ministra vnitra.

Autor: Martin Zvěřina
  • Vybrali jsme pro Vás