130 let
David Cameron slíbil vyhlášení referenda o setrvání v EU

David Cameron slíbil vyhlášení referenda o setrvání v EU | foto: ČTK

WEISS: Házet hrách na bruselskou zeď

Evropa
  •   8:19
Z Evropské unie přišly tento týden zatím dvě zprávy, které by nám neměly uniknout. První byl projev Davida Camerona o vztahu k EU. Britský premiér překvapil promyšleným, zásadovým, na budoucnost orientovaným pohledem na EU a roli Británie v ní.

Stojí za to se s ním seznámit ne kvůli konkrétním návrhům a požadavkům – svéráz britských priorit je notoricky známý a v Cameronově vizi bude jistě pro mnohé nepřijatelný už její výrazně ekonomistní tón. Jenže jeho záměrem nebylo testovat přijatelnost požadavků. O těch lze vždy licitovat. Cameron vysvětlil, proč přístup „více toho samého“ nebude fungovat, proč bude Evropa zaostávat a proč bude Evropanům čím dál cizejší. A proč si EU tváří v tvář těmto hrozbám nemůže dovolit ideová tabu a vynucovanou uniformitu.

Většina evropských politiků, bezpochyby vyděšena tím, že si někdo dovolil brát ohled na voliče, bohužel reagovala synchronizovaným strkáním hlavy do písku.

Nyní k té druhé zprávě. Cameron si myslí, že by eurokrati měli dnem i nocí pracovat třeba na otevírání nových trhů. Co vidí jako důležité oni? Eurokomisařka Neelie Kroesová tento týden obdržela od panelu expertů objednanou zprávu na téma regulace médií.

Každý stát by podle ní měl mít nezávislou mediální radu s právem udělovat pokuty, nařizovat opravy a odejímat provinilcům „novinářský status“, který zřejmě v zemích, kde neexistuje, jako je ta naše, bude muset být zřízen. Rady by samozřejmě byly řízeny a monitorovány Evropskou komisí, aby se zajistil soulad s evropskými hodnotami. „Přesně to jsem chtěla,“ přivítala zprávu Kroesová a ujistila, že harmonizace mediálního dozoru bude prioritou její agendy. Srovnejme ty dvě zprávy. A zoufejme si.

Autor: Martin Weiss