• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Lídr VV Radek John.

Lídr VV Radek John. | foto: ČTK

WEISS: Protřelí nováčci

Názory
  •   8:11
Před volbami považovaly Věci veřejné za nejlepší formu účasti na vládě žádnou účast. Říkali, že podpoří všechno dobré, líbilo se jim nominovat odborníky do úřednické vlády, ale rozhodně se nikam necpat: "Stejně jako není cílem míti ministry, tak není nutně cílem býti v koalici," řekl v dubnu Lidovým novinám Radek John.

Volební úspěch přiměl véčkaře riziko ušpinění se, o kterém před volbami mluvili, vyhodnotit jinak. Čas od času ještě zahoupali koaličními jednáními pohrůžkou, že ve vládě nemusí být, a testovali různé neortodoxní nápady, jako opoziční náměstky na ministerstvech. Ale nakonec se přiklonili k názoru, že nejlepší formou účasti na vládě je zavládnout si. A osobně, ne prostřednictvím expertů.

Na to, jak znechucená je prý česká společnost ze stávajícího politického establishmentu, nepřijímá Radka Johna, nové koště na politické dinosaury, nijak nadšeně. Popularita v říši televizních hvězd se řídí vlastními zákonitostmi, jež se nepřenášejí automaticky do světa politiky. Tam jsou najednou Johnova kvalifikace a smysl pro pravidla zvažovány skeptičtěji a propojení s firmou ABL je vnímáno jako velký otazník. Image, kterou Věci veřejné pro situaci přijetí moci zvolily -jsme odhodlaní, máme k ruce experty, ale umíme přiznat, že jsme nezkušení -, není docela výstižná.

Véčkaři nejsou nováčci přicházející svést boj na nepřátelskou půdu plnou starých vazeb. Mezi šedými eminencemi etablovaných politických stran, lidmi z velkého byznysu či manažery státních firem mají známých dost. Takže rozpačité dojmy veřejnosti jsou zcela namístě.

Autor: Martin Weiss
  • Vybrali jsme pro Vás