Chápeme milovníky tohoto druhu výroby energie, ale neměli by to přehánět, vypadají totiž nakonec jako socialističtí propagandisté, pro ty byly také rekordy a kilowatthodiny vším a lidé ničím.
ZVĚŘINA: Věčné stravenky. Ministerstvo financí je inovativnější než byznys |
Co si počít s „dobrou zprávou“, že v neděli ráno pokryly větrné elektrárny 56 procent britské poptávky po elektrické energii. Asi ano, ale kolik set tisíc domácností bylo v okamžiku tohoto „rekordu“ bez proudu, to už propagandisté neříkají. Také o tom, jak během podobných poryvů větru stoupá riziko přetížení sítě a blackoutu celých oblastí, propaganda taktně mlčí. O výkyvech v cenách elektřiny nemluvě. Pro propagaci „větrníků“ se rekordy hodí, ale na druhé straně, když jsou tu mrtví, není zrovna taktní nad celou událostí jásat. Připomíná to poměrně zvrácenou „logiku“: Shořel vám dům? Berte to z té lepší stránky, alespoň jste se pořádně ohřál.
Tenhle způsob mediální prezentace ukazuje, jak propadáme partikularismu – každý hájí jen svůj pohled na svět a na zbytek kašle. Jenže realita je pestrá a odhaluje nám naši krátkozrakost. A tak v pondělí jedna žákyně nemohla dojet do školy, protože rodinný elektromobil byl elektricky zamknutý v garáži rodinného domu ve městě bez proudu. Další nešťastník v jiném městě se chystal na výpadek vyzrát naftovým generátorem, zapomněl ale na to, že i čerpací stanice potřebuje k načepování nafty elektřinu a během výpadku si ji tedy nekoupí.
ZVĚŘINA: Jurečkovy balvany/i. Změna rétoriky i taktiky lidovcům nestačí, chce to program |
Nehledejme v živelních pohromách „štěstí“ ani sebepotvrzování ve vlastních bludech, přemýšlejme o tom, jak v podobných situacích lépe ochránit své životy, zdraví a majetek. Stejně se ukážou přírodní síly nevyzpytatelnější. Přestaňme si myslet, že poručíme větru a dešti.