Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Jurečkovy balvany/i. Změna rétoriky i taktiky lidovcům nestačí, chce to program

Nové představenstvo KDU-ČSL, uprostřed nový předseda strany Marian Jurečka a 1.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové představenstvo KDU-ČSL, uprostřed nový předseda strany Marian Jurečka a 1.... | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Marian Jurečka mluvil ve svém kandidátském projevu o dvou balvanech, úskalích, která stranu trápí. Prvním balvanem byla uniformnost, lidovci se podle něj ztrácejí v houfu opozičních stran, druhým pak ztráta sebedůvěry a poraženecká nálada. Vzhledem k tomu, že Marian Jurečka byl v sobotu zvolen v prvním kole předsedou KDU-ČSL, a to 205 hlasy z 357 platných, se dá usuzovat, že delegátům padl do noty.

Vystoupení, třeba jen rétorické, z takzvaného demobloku nemůže lidovcům uškodit. Když přestanete šestkrát denně rituálně proklínat Babiše, neznamená to, že jste se stali jeho spojencem. Můžete ale přestat nudit ty voliče, které „demoblok“ odpuzuje svou jednostrunností, umanutostí a hysterií. Nemůžete totiž jedním dechem lidem vykládat, že všechno je špatně, a zároveň připouštět, že se máme skvěle. Nemůžete hlásat, že Babiš je neschopný a bezmocný, v parlamentu ani jinde vůbec nic neprosadil, a zároveň s hysterií v hlase vykřikovat cosi o hroutící se demokracii. Pokud si předseda Jurečka tohoto rozporu povšiml a je ochoten s tím něco dělat, má naději.

S druhým problémem, poraženectvím, to bude mít těžší. Začněme příkladem. Jurečkův předchůdce Marek Výborný se stal šéfem strany na konci března 2019. Neměl sice tolik času, než ohlásil dobrovolný odchod z funkce, přes veškeré naděje však žádnou velkou a pro voliče viditelnou změnu KDU-ČSL nepřinesl. Někdo říká, že jej semlel palác Charitas, tedy stranické ústředí, konkrétně jeho osazenstvo, které udělalo vše pro to, aby k žádné změně nedošlo. Marián Jurečka má větší zkušenosti, i z exekutivy, takže může být rezistentnější. Přejme mu štěstí, bude je potřebovat. Pokud otevřeně hlásá nejen odklon od stávající rétoriky, ale navíc připouští, že na vládní spolupráci s Babišem a hnutím ANO nebylo nic špatného, vzbudí u části spolustraníků nevoli. Odpor též musí vyvolat jeho skepse k samospasitelnosti volebních koalic s některými stranami.

A jsme u spolustraníků – balvanů. Někteří, lidovecky řečeno bratři balvani vsadili téměř vše na jedinou kartu Antibabiš. A většinou i titíž vidí jediné východisko z nouze v co nejširší koalici. Tihle balvani se budou bránit a není vyloučeno, že úspěšně. Svět, ve kterém Babiš může za vše, je srozumitelný, přehledný a lákavý. K tomu, abyste se stali „dobrým demokratem“, stačí dostatečně nenávidět Babiše a jeho voliče.

Ovšem nejtěžší bude Jurečkův boj na poli programu. Největší společenské problémy dneška vyjmenoval výstižně, jsou to bydlení, dluhy a životní prostředí. S bydlením a dluhy lze bojovat nějakými subvencemi, případně zákony, i když bydlení ve velkých městech, zejména v Praze, bude brzy nedostupné pro většinu občanů odkázaných na mzdu. V obou problémových okruzích mohou získat lidovci spřízněné politiky, zejména v Pirátech, kteří nejsou doktrinářští. Životní prostředí – to bude hlavně boj s voličem. Voličstvu, které se sotva vzmohlo, budete těžko vštěpovat, že nemá podléhat konzumu, zvláště když se projevuje tím, že obyvatelstvo létá na dovolenou k moři (což považuje za výdobytek demokracie) a opravdu nemá prostředky k zakoupení elektromobilu, který bude ještě hodně dlouho zbohatlickou výstředností. Třeba má ale Marian Jurečka nějaké báječné nápady.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!