Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Kraje nechtějí draze hostit Zemana. Hejtmani zbrzdí cesty prezidenta do regionů

Současný prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Současný prezident Miloš Zeman. | foto: ČTK

PRAHA Před volbami byl Miloš Zeman takřka neustále na turné. Objížděl kraje, setkával se s občany, promlouval k nim na náměstích. Hrad se zaklínal, že jeho spanilé jízdy nejsou permanentní kampaní. Regionální výjezdy naopak připisoval prezidentově starosti o životy občanů. Poté, co obhájil mandát, ale Zeman své návštěvy v krajích stopl. A nevypadá to, že by na jejich pokračování příliš spěchal.

Hradní tým zatím nemá žádnou konkrétní představu, kdy by hlava státu mohla začít znovu objíždět regiony. Netuší ani, s jakou intenzitou nebo frekvencí by Zeman kraje navštěvoval. „Vyřešíme to v nejbližších týdnech,“ říká mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček.

Z jeho odpovědi je zřejmé, že na Hradě nepanuje žádný kvap ohledně plánování cest mimo hlavní město. „Připravujeme místa a bavíme se o možných termínech v programu, ale prozatím nic, co bychom dávali ven,“ doplňuje šéf protokolu Vladimír Kruliš.

Zemanovy spanilé jízdy do krajů (grafika LN).

Zemanovy spanilé jízdy do krajů (grafika LN).

Ze své pozice má cesty nejvyššího ústavního činitele pod palcem. V druhém mandátu svého hradního nadřízeného bude mít ale práci o poznání těžší. Řada hejtmanů se­totiž nechala slyšet, že návštěvy hlavy státu nadměrně zatěžují krajské rozpočty. Několikadenní pobyt prezidentské delegace přijde region v průměru na 370 tisíc korun.

Zemák 2.0 (banner).

Objevily se ale informace o­částkách dosahujících skoro tří čtvrtin milionu. Vedení krajů se­tak k cestám hlavy státu začínají stavět čím dál víc rezervovaně.

„Panu prezidentovi nebudu dávat bianko šek na spanilé jízdy,“ vzkazuje královéhradecký hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Zemana je připraven v kraji přivítat, nerad by ho ale hostil příliš draho.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...