19. března 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Kraje nechtějí draze hostit Zemana. Hejtmani zbrzdí cesty prezidenta do regionů

Současný prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Současný prezident Miloš Zeman. | foto: ČTK

PRAHA Před volbami byl Miloš Zeman takřka neustále na turné. Objížděl kraje, setkával se s občany, promlouval k nim na náměstích. Hrad se zaklínal, že jeho spanilé jízdy nejsou permanentní kampaní. Regionální výjezdy naopak připisoval prezidentově starosti o životy občanů. Poté, co obhájil mandát, ale Zeman své návštěvy v krajích stopl. A nevypadá to, že by na jejich pokračování příliš spěchal.

Hradní tým zatím nemá žádnou konkrétní představu, kdy by hlava státu mohla začít znovu objíždět regiony. Netuší ani, s jakou intenzitou nebo frekvencí by Zeman kraje navštěvoval. „Vyřešíme to v nejbližších týdnech,“ říká mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček.

Z jeho odpovědi je zřejmé, že na Hradě nepanuje žádný kvap ohledně plánování cest mimo hlavní město. „Připravujeme místa a bavíme se o možných termínech v programu, ale prozatím nic, co bychom dávali ven,“ doplňuje šéf protokolu Vladimír Kruliš.

Zemanovy spanilé jízdy do krajů (grafika LN).

Zemanovy spanilé jízdy do krajů (grafika LN).

Ze své pozice má cesty nejvyššího ústavního činitele pod palcem. V druhém mandátu svého hradního nadřízeného bude mít ale práci o poznání těžší. Řada hejtmanů se­totiž nechala slyšet, že návštěvy hlavy státu nadměrně zatěžují krajské rozpočty. Několikadenní pobyt prezidentské delegace přijde region v průměru na 370 tisíc korun.

Zemák 2.0 (banner).

Objevily se ale informace o­částkách dosahujících skoro tří čtvrtin milionu. Vedení krajů se­tak k cestám hlavy státu začínají stavět čím dál víc rezervovaně.

„Panu prezidentovi nebudu dávat bianko šek na spanilé jízdy,“ vzkazuje královéhradecký hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Zemana je připraven v kraji přivítat, nerad by ho ale hostil příliš draho.

Lidové noviny

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.