28. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Hra o evropské trůny vrcholí. Lídři V4 doladí v Praze noty, Babiš svolal premiéry k poradě před summitem

Viktor Orbán a Andrej Babiš na archivním snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Orbán a Andrej Babiš na archivním snímku. | foto: Reuters

Praha Neformální schůzku reprezentantů visegrádské čtyřky svolal na páteční podvečer do Prahy český premiér Andrej Babiš (ANO). „Na základě mého pozvání se sejdeme, abychom znovu koordinovali své představy. Hra o evropské trůny je jediným bodem jednání,“ řekl LN šéf ministerský předseda.

Premiéři Česka, Slovenska, Maďarska a Polska se potkají jen dva dny před mimořádným nedělním summitem EU, jehož cíl je jasný: konečně navrhnout konkrétní kandidáty na obsazení pěti vrcholných unijních postů.

„Potřebujeme takového šéfa Evropské komise (EK), kterému nevadí náš středoevropský region,“ zdůraznil Babiš, který je hlasitým kritikem dosavadního systému nasazování takzvaných „spitzenkandidátů“, tedy lídrů europarlamentních frakcí, z nichž někteří nemají alespoň dle slov premiéra teritorium V4 zrovna v lásce.

„Pro Česko a V4 je důležité, aby příští předseda Komise nepolitizoval, aby nekomentoval politiku, a aby realizoval hlavně závěry Evropské rady,“ uvedl Babiš. Trnem v oku (a nejen) českému premiérovi zůstává Němec Manfred Weber, kandidát evropských lidovců; Babiš nepodporuje ani hlavu evropských socialistů a současného eurokomisaře, Nizozemce Franse Timmermanse.

V4, jež na popud Babiše ladila společné noty už v předminulém týdnu v Budapešti, má několik konkrétních jmen, odmítá je však prozrazovat médiím. „Ale konkrétní dohody máme,“ ujistil Babiš.

Ve hře o některý z vysokých unijních postů, patrně o křeslo šéfa unijní diplomacie, zůstává současný místopředseda EK Slovák Maroš Šefčovič. Jednotně deklarovanou podporu celé V4 však dosud nezískal, rezervovaně se k němu staví i šéf českého kabinetu.