5. prosince 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Praha svádí boj o utajený zdroj vody. Firma s neprůhledným vlastníkem nad ním chystá miliardový projekt

Pohled na železniční most ze smíchovské strany Vltavy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na železniční most ze smíchovské strany Vltavy | foto:  Michal Šula, MAFRA

Když se v 80. letech budovalo pražské metro a hloubila jeho linka B, dělníci a projektanti narazili na poklad. Na levém břehu Vltavy nedaleko smíchovského pivovaru objevili hluboko pod zemí vydatný zdroj vody.

Záhy si uvědomili, jaký význam v sobě toto ložisko skrývá. V hloubce až 120 metrů proto vytvořili důmyslný a impozantní systém přivaděčů, potrubí, šachet, studní a vrtů, díky kterým lze vodu čerpat až na zemský povrch. V rámci bezpečnosti hlavního města zůstal projekt v utajení a vodní dílo nebylo zaneseno ani do katastru.

Až donedávna o zdroji vědělo jen pár zasvěcených. Teď se ale tato podzemní voda stala předmětem miliardového sváru. Vodní dílo totiž leží pod pozemky, které patří developerské společnosti CWI Smíchov. A firma na nich chce postavit rozsáhlé vícefunkční centrum, skládající se z bytů a kanceláří.

Nicméně na pozemcích se kvůli skrytému vodnímu pokladu nedá stavět, neboť je na nich takzvaná stavební uzávěra. Developer tudíž usiluje o její zrušení.

Vodní zdroj v Praze

Bezpečnostní problém

Vedení pražské radnice v září tento návrh smetlo ze stolu. Politici měli k dispozici posudky a analýzy, podle nichž by výstavba mohla podzemní vrty ohrozit.

V době sucha by mohlo jít o bezpečností problém, neboť experti spočítali, že zdroj by byl schopen zásobovat pitnou vodou minimálně po deset dnů až 600 tisíc obyvatel hlavního města.

Zástupci developera, společnosti CWI Smíchov, se dušují, že jejich projekt nemůže vrty poškodit ani ohrozit.

Firma se proto nevzdává a po nedávných volbách podle zjištění LN znovu usiluje o zrušení uzávěry. Návrh projedná nová rada hlavního města, pod vedením pirátského primátora Zdeňka Hřiba.

Kolem případu se navíc vede právní bitva o to, komu vodní bohatství v podzemí vlastně patří.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz