Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Okamžitě bych ho vyhodil, ‚chlast‘ za volant nepatří, říká ke Kadlecovi poslanec Schwarz

Česko

  7:29
PRAHA - Propustím ho až po obvinění, ohlásil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ke kauze policejního důstojníka Karla Kadlece. Ten při demoliční jízdě minulý týden naboural 51 aut. Ačkoli podle některých by měl Kadlec u policie skončit okamžitě, odborník na služební zákon s vyčkáváním souhlasí. „Mohl by později vyhrát u soudu,“ říká Petr Tomek.

Policejní důstojník Karel Kadlec, který na pražských Vinohradech naboural celkem 51 aut. foto: iDNES.tv

Je to přesně týden, co policejní důstojník Karel Kadlec naboural na pražských Vinohradech celkem 51 aut. Ačkoli mu policie později naměřila přes jedna promile alkoholu, podle svědků z místa nehody najížděl do zaparkovaných vozů úmyslně a mnohdy i opakovaně.

„Pokud chce policista jiným dávat pokuty a vyžaduje, aby dodržovali zákony, musí se chovat jinak. O to víc, když je to učitel z Policejní akademie. Já bych ho vyhodil už minulý rok, když se jako policista opil a způsobil nehodu,“ říká ke Kadlecově demoliční jízdě poslanec Bronislav Schwarz (hnutí Severočeši.cz), mimochodem bývalý ředitel Městské policie v Mostě.

Bronislav Schwarz

Připomněl tím, že se nejedná o první Kadlecův exces. Už loni v březnu totiž policejní důstojník v opilosti havaroval na Náměstí Bratří Synků a od nehody se poté snažil ujet. Případ nyní řeší soud.

„Rozvázal bych s ním pracovní poměr nebo bych jeho místo zrušil. Je mi to jedno. A když se to nestalo loni, nyní bych ho vyhodil okamžitě a na sdělení obvinění bych nečekal. Jde o závažné porušení policejní přísahy, chlast za volant nepatří,“ doplnil Schwarz.

Podobně by postupoval například i Schwarzův kolega z poslaneckého výboru pro bezpečnost Ivan Gabal. „Na sdělení obvinění bych nevyčkával. Navíc když má problémy s alkoholem a dopustí se takové nehody, budeme ho řešit až poté, když se něco stane?“ ptá se lidovecký poslanec.

Porušení služebního slibu

Jak na sociální síti upozornil bývalý šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek, zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů umožňuje policistu propustit bez ohledu na obvinění. Paragraf 42, konkrétně v odstavci 1d hovoří o tom, že příslušníka je možné okamžitě propustit, pokud „porušil služební slib tím, že se dopustil zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru“. Toto ustanovení bylo přijato právě pro podobné případy. Před jeho platností totiž vedení policie často tvrdilo, že musí vyčkat na pravomocný rozsudek soudu, což někdy trvalo i roky.

Pokud se potvrdí podezření o Kadlecově excesu, propustím ho, říká Chovanec

Ministr vnitra Milan Chovanec už avizoval, že Kadlece, který je v současnosti trestně stíhán už kvůli loňské nehodě, ze sboru okamžitě propustí až poté, co mu policie sdělí obvinění. A ačkoli sílí pochybnosti o tom, zdali se jedná o správné rozhodnutí a ministr nemá Kadlece ze sboru vyhodit okamžitě, podle odborníka na služební zákon je opatrnost zcela na místě.

„To ustanovení (paragraf 42, 1d; pozn. redakce) je svojí povahou nesmyslné a v praxi těžko aplikovatelné. Navíc jsou na to rozdílné názory i u soudu,“ vysvětluje Petr Tomek z Nezávislého odborového svazu Policie České republiky.

Jednání, kterého se policista dopustí, musí mít kromě zavrženíhodnosti také znaky trestného činu, které navíc zjišťuje služební funkcionář. „Ten tu ale není od toho, aby řekl, zdali to je, nebo není trestný čin. V praxi to proto funguje tak, že se počká na usnesení o zahájení trestního stíhání,“ vysvětluje Tomek.

Havarované auto v Šumavské ulici.

Kadlec by se později mohl soudně bránit a například si vymoct zrušení usnesení včetně doplatku mzdy. Proto je lepší vyčkat na to, jak daný skutek vyhodnotí generální inspekce bezpečnostních sborů.

Podle Tomka je navíc lepší vyčkat na pravomocné rozhodnutí za Kadlecovu první dopravní nehodu. „Otázkou je, jak dlouho to bude trvat, nicméně tam poté připadá v úvahu propuštění na základě odsouzení za úmyslný trestný čin. To je jistější a těžko bude takové propuštění napadnutelné, když zde bude existovat rozsudek,“ doplnil Tomek.

U Kadlece totiž ještě nějakou dobu potrvá, než bude trestně stíhán. Policie ve spolupráci s generální inspekcí, která ho má coby příslušníka policie na starosti, prý musí vyslechnout všechny svědky včetně majitelů poškozených 51 vozů, aby mohla vyčíslit škodu a podívat se i na kamerové záznamy z ulic.

Motorkář nepřežil srážku s osobním autem.
Majitel poničeného auta.

„Prověřování, vzhledem k velkému množství poškozených, bude časově náročné a až poté, co proběhnou nezbytné úkony trestního řízení, například bude vyčíslena škoda, vyhodnoceny videozáznamy, shromážděny důkazní materiály bude možné prověřování ukončit a podezřelému pachateli sdělit obvinění a zahájit vyšetřování,“ sdělila už minulý týden pro server Lidovky.cz mluvčí Radka Sandorová.

Nový zákon na cestě

S opatrným přístupem v případu Kadlec souhlasí i poslanec za ČSSD Jeroným Tejc. „Čím dříve, tím lépe. Na druhé straně je otázkou, zdali to umožňuje zákon. Po sdělení obvinění je propuštění nezpochybnitelné. Za určitých okolností by mohlo proběhnout dříve, nicméně pak by byla velká pravděpodobnost, že by se mohl u soudu úspěšně domáhat zrušení a doplacení mzdy,“ myslí si poslanec Tejc.

V Poslanecké sněmovně je navíc v posledním čtení návrh vlády, podle kterého by policie mohla zabavovat legálně držené zbraně. Stačily by důvodné obavy, že se daná osoba může dopustit nějakého závažného skutku. Právě u Kadlece totiž policie v době nehody našla soukromou zbraň, kterou nakonec dobrovolně vydal policii, jak uvedl pro server Lidovky.cz. Služební zbraně mu Policejní akademie zabavila už loni po první nehodě (více čtěte ZDE). GIBS od Kadlece převzala i jeho soukromé zbraně. Podle Týdeníku Policie jich je třináct, byly mezi nimi zbraně dlouhé i krátké.

Jedna ze zabavených soukromých zbraní Karla Kadlece.

Jedna ze zabavených soukromých zbraní Karla Kadlece.

„Po dobu, která je riziková, nebude mít zbraň. To je ten hlavní smysl. Mnohdy je lépe někoho poškodit tím, že nebude mít tři týdny zbraň, než poškodit někoho třetího tím, že bude zastřelen osobou pod vlivem alkoholu. Řeší to podobné případy, jako se stal ten v Uherském Brodě. A případ Kadlec do toho spadá také,“ doplnil Tejc.

Autor: