Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Opět o PET

Design

Úvodem tři domácí úkoly: 1. Ročně vyhodíme 1miliardu PET lahví. Každou prázdnou lahev bychom měli kvůli úspoře místa sešlápnout třikrát. Vypočítejte, kolik horníků by se ocitlo na dlažbě, kdybychom třemi miliardami sešlápnutí roztáčeli rotoped opatřený dynamem. (Odpověď: Těžko říct.)

S PET lahvemi a plechovkami bojujeme téměř každý den, lis vám je pomůže zpracovat. foto: Mevatec

2. Recyklací PET lahví lze získat vliesovou („flísovou“) bundu. Určete, kolik buned (sic!) v ČR ročně přibývá, resp. kdy už tady nebude pro samé bundy k hnutí a dojde k přejmenování ČR na Bundesrepublik? (Odpověď: Co nevidět?)

3. Balená voda je asi 65krát dražší než voda z kohoutku. Kdo ji kupuje? (Odpověď: Leda blázen, ne?)

Výsledky pochopitelně svádějí k paušálnímu odsouzení PET lahví. Ve slavném procesu „PLANET vs. PET“ však obhájce (Tommy Posser z advokátní kanceláře Green + Piss) nalezl ve své závěrečné řeči překvapivé souvislosti: „Vážený soude, vážená planeto. Před námi tu stojí PET lahev obviněná z tak těžkých zločinů, že všichni předpokládáme trest nejvyšší - stětí zátky s následkem výtoku. Ptám se však: nezapomínáme trochu, co všechno ‘petka’ během své krátké minulosti dokázala? Vždyť se stala nedílnou součástí našich životů! Muž vlekoucí domů karton ‘petek’ se stal reklamním symbolem moudrosti, odpovědnosti a péče o rodinu. Našim dětem je ‘petka’ kámoškou i vizitkou. Tisíce špuntů sbírají zátky petek, aby si vylepšily prospěch. Je nejviditelnějším vytyčením břehů našich řek, stejně jako krajnic silnic. Petka houpající se ve vlnách napovídá dnes námořníkům spolehlivěji než sextanty či radary, že se blíží vytoužená země. Tak koho to tu soudíme? Kdo se stal bezkonkurenčně nejlidovější konvičkou na zalévání voděnek a kancelářských bláznů? Kdo nabídl sociálně slabým cenově dostupnou ‘nízkoohnivou vodu’ - pivo? A kdože to dal vzniknout celým armádám amatérských strašáků, zahradních i polních, tolik účinných v každoročních špačkovražedných bitvách, a ušetřil nám tak miliony tun zrna a peckovin? Ano, naše ‘zlá petka’ nás možná ušetřila hladomoru! Proč se tedy najednou stala strašákem nás samotných?“

Tomáš Hanák.

Hlavním proviněním „petky“ je fakt, že obalila vodu. Že se voda její „vinou“ stala vodou balenou. Odhlédnemeli od skutečnosti, že voda nebalená by se okamžitě rozlila a přišla vniveč, tedy že petka de facto i de iure drží vodu pokupě, a tím ji šetří, nemůžeme pominout argumenty zásadnější! Voda pokrývá 70%Země - je jejím většinovým obalem. Země je tedy díky vodě balenou Zemí. Jen pro zajímavost: významnou součástí vody je - či donedávna byla - ryba, tvor zcela obalený vodou (dnes stále častěji strouhankou) - balená ryba. Zbylých 30 % Země (resp. oblasti dosud nepokryté petkami) obývá jediný dnes žijící druh rodu homo, člověk. Ten je ovšem, jak známo, takřka ze 3/4 tvořen vodou - lze tedy směle říci, že „člověk je obalem vody, v něm obsažené“.

Ano, tušíte správně: člověk je balenou vodou! Suďme tedy „petku“ spravedlivě. Zvažujme, zda by si třikrát sešlápnout nezasloužil často spíše člověk, vynálezce balené vody. A až budeme filozofovat, čím to tady na Zemi všechno začalo, zda vajíčkem, či slepičkou, zkusme podumat, zda by se novým začátkem nemohl stát kohoutek. Děkuji.“

Zelená dilemata Tomáše Hanáka a jejich řešení si budete moci přečíst na stránkách Lidových novin vždy v sobotu, na webu bydleni.lidovky.cz je pak naleznete vždy v pondělí.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...