Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brněnské divadlo pohřbívá Václava Klause. Unese to Praha?

Kultura

  7:00
PRAHA - Brněnský soubor Divadlo Feste přijede do Prahy s inscenací Romana Sikory Pohřbívání, pojatou jako přímý přenos z prezidentova pohřbu.

Inscenace Divadla Feste s názvem Pohřbívání foto: divadlofeste.cz

Provokativní inscenace měla svou českou premiéru 6. června v Brně. Pražská premiéra Pohřbívání se odehraje 9. října od 20 hodin v Teatru NoD a členové Divadla Feste na ni chtějí pozvat české politické špičky.

Autorem textu kontroverzní inscenace je mladý dramatik Roman Sikora, režíruje ji Jiří Honzírek. "Nápad napsat hru o pohřbu Václava Klause k nám přirozeně přišel. Příští rok bude rokem, kdy si občané České republiky poprvé přímou volbou zvolí svého nového prezidenta, a nás napadlo bilancovat těch posledních deset let, kdy v čele naší země stál právě Václav Klaus," vysvětluje Honzírek.

Inspirace státním pohřbem Václava Havla

Po formální stránce inscenace čerpá z událostí a okolností po smrti bývalého prezidenta Václava Havla a průběhu státního pohřbu přenášeného Českou televizí.

Pohřbívání je pokračováním trilogie o xenofobii a šovinismu v české společnosti, do níž ještě patří Mimořádné události odkazující k příběhu ultrakonzervativního masového vraha Anderse Breivika a Národní třída od Jaroslava Rudiše nacházející zakořeněné projevy xenofobie a rasismu u tzv. úplně obyčejných lidí.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...