Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brněnské divadlo pohřbívá Václava Klause. Unese to Praha?

Kultura

  7:00
PRAHA - Brněnský soubor Divadlo Feste přijede do Prahy s inscenací Romana Sikory Pohřbívání, pojatou jako přímý přenos z prezidentova pohřbu.

Inscenace Divadla Feste s názvem Pohřbívání foto: divadlofeste.cz

Provokativní inscenace měla svou českou premiéru 6. června v Brně. Pražská premiéra Pohřbívání se odehraje 9. října od 20 hodin v Teatru NoD a členové Divadla Feste na ni chtějí pozvat české politické špičky.

Autorem textu kontroverzní inscenace je mladý dramatik Roman Sikora, režíruje ji Jiří Honzírek. "Nápad napsat hru o pohřbu Václava Klause k nám přirozeně přišel. Příští rok bude rokem, kdy si občané České republiky poprvé přímou volbou zvolí svého nového prezidenta, a nás napadlo bilancovat těch posledních deset let, kdy v čele naší země stál právě Václav Klaus," vysvětluje Honzírek.

Inspirace státním pohřbem Václava Havla

Po formální stránce inscenace čerpá z událostí a okolností po smrti bývalého prezidenta Václava Havla a průběhu státního pohřbu přenášeného Českou televizí.

Pohřbívání je pokračováním trilogie o xenofobii a šovinismu v české společnosti, do níž ještě patří Mimořádné události odkazující k příběhu ultrakonzervativního masového vraha Anderse Breivika a Národní třída od Jaroslava Rudiše nacházející zakořeněné projevy xenofobie a rasismu u tzv. úplně obyčejných lidí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!