Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cyrila a Metoděje má připomenout napínavý film

Slovensko

  14:30aktualizováno  15:53
PRAHA - Příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu připomene historický film, který letos v květnu začne natáčet režisér Petr Nikolaev. Pod názvem Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů bude uveden příští rok, kdy si země připomene 1150. výročí počátku šíření křesťanství v českých a moravských zemích.

Kardinál Dominik Duka a metropolita Pravoslavné církve Vladyka Kryštof foto: ČTK

Produkce slibuje napínavý příběh z 9. století, jednu z hlavních rolí má zahrát Roman Zach. Tvůrci filmu chtějí podnítit zájem Čechů o historii. Spolu s filmem vznikne pětidílný seriál s prvky dokumentu a dramatu, a to pod vedením Davida Kočára.

Rozpočet filmu podle režiséra Petra Nikolaeva činí přibližně 56 milionů korun. Na financování se podílejí státní granty i soukromé firmy, tvůrci jednají s Českou televizí.

Roman Zach má v chysteném filmu hrát jednu z hlavních rolí.

Oba projekty mají podporu katolické i pravoslavné církve, které věrozvěsty uctívají. "Příběh Cyrila a Metoděje nebyl u nás dosud důstojně filmově zpracován, přestože jim vděčíme za mnohé. Jejich misie ovlivnila rozvoj křesťanství, kultury, vzdělanosti všech slovanských národů a položila základy české státnosti," řekl pražský arcibiskup Dominik Duka.

"Svatí bratři přeložili také první liturgie do slovanštiny. Jejich misie ovlivnila prakticky celou Evropu, a proto byli vyhlášeni jejími spolupatrony a apoštoly Slovanů," doplnil metropolita pravoslavné církve, vladyka Kryštof.

Nikolaev: Vzorem je Vláčil

Režisér Petr Nikolaev, který natočil například snímek Lidice, uvedl, že točit bude nejen v Česku, ale i na Slovensku, v Řecku a Itálii. "Pro mě je to velmi zavazující úkol. Toto téma mě lákalo již dlouho," řekl Nikolaev, který chce vytvořit dílo historicky pravdivé i odvážné. Má více rozšířit povědomí o historických souvislostech. Vzorem pro zpracování tématu je pro režiséra styl Františka Vláčila.

Režisér Petr Nikolaev

Diváci budou sledovat celý život Cyrila i Metoděje, jejich mise i strastiplnou cestu do střední Evropy, o níž požádal kníže Rostislav, i následný pobyt, překonávání pohanství, úspěchy i nejrůznější potíže. Film skončí vyhnáním slovanských učedníků. Přesto cyrilometodějský odkaz přetrvá navěky a podstatně ovlivní běh dějin na Západě i Východě.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!