Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Festival v Cannes vyhrál satirický film o zvláštní sestavě trosečníků Trojúhelník smutku

Režisér Ruben Ostlund právě získal Zlatou palmu za nejlepší snímek letošního filmového festivalu v Cannes (28. května 2022). foto: Reuters

Zlatou palmu pro nejlepší film na festivalu v Cannes získal snímek Triangle of Sadness (Trojúhelník smutku) švédského režiséra Rubena Östlunda. Švédsko-britský film vypráví o dvojici modelů, kteří se po ztroskotání lodi ocitnou na opuštěném ostrově spolu s miliardáři a uklízečkou.
  22:15

Švédský režisér Östlund získal Zlatou palmu již podruhé, tentokrát za satirický snímek vyprávějící o třídních vztazích a západní společnosti.

Druhou nejprestižnější cenu Grand Prix získali rovným dílem Francouzka Claire Denisová za film Stars at noon a nejmladší účastník soutěže Belgičan Lukas Dhont za film Blízko (Close).

Cenu za režii si odnáší Jihokorejec Pak Čchan-uk za snímek Heeojil gyeolsim (Decision to leave).

Švédský režisér Ruben Ostlund získal Zlatou palmu za nejlepší snímek letošního filmového festivalu v Cannes (28. května 2022).

Cenu za nejlepší herecký výkon získala Zar Amír Ebrahímí původem z Íránu za roli ve filmu Holy Spider (Les Nuits de Mashhad). Ve snímku podle skutečných událostí o vícenásobném vrahovi, který se zaměřuje na sexuální pracovnice v íránském městě Mašhad, si zahrála novinářku. Herečka žije od roku 2008 ve Francii, při přebírání ceny poděkovala, že ji země přijala.

Nejlepší herecký výkon v hlavní roli podle poroty podal Song Kang-ho z Jižní Koreje ve filmu Beurokeo (Broker) o rodině, která se snaží najít nový domov pro opuštěné dítě. Pětapadesátiletý herec hrál také ve snímku Parazit, který vyhrál Zlatou palmu před třemi lety.

O hlavní cenu se letos v Cannes ucházelo celkem 21 snímků. O vítězích rozhodovala porota, které předsedal francouzský herec Vincent Lindon.

Česká republika letos v hlavní soutěži zastoupena nebyla. V sekci Cannes Classics byl uveden snímek Věry Chytilové Sedmikrásky v digitálně restaurované podobě.

Trojúhelník smutku, Decision to Leave, Close i další oceněné snímky uvidí čeští diváci v tuzemské distribuci.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat