Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Futuristické hudební vize

Kultura

  10:40
PRAHA - Aelita. Tak se jmenuje deska, s níž se německé Tied & Tickled Trio dnes představí v Praze. Myšlenkově odkazuje k futurismu a avantgardě počátku minulého století, hudebně je nápaditou směsí jazzu a elektroniky.

Jazz. foto: Reprofoto

Německé Tied & Tickled Trio už od počátku svého vzniku v roce 1994 balancuje na hranici několika žánrů: jazzu, dubu a elektroniky.

Formaci zakládali v roce 1994 dva bratři Markus a Micha Acher s Carlem Oesterheltem a vynikajícím saxofonistou Johannesem Endersem. Tito mezi sebe postupně zvali další muzikanty a dá se říct, že tak skupina trvale popírá svůj název - počet hráčů totiž překračuje Trio. Na škodu to ale rozhodně není.


Ukázky z tvorba Tied & Tickled Trio

Několik písní na serveru MySpace

Videoklip (Youtube)


Skladbou a variablitiou spíše může připomínat například seveřany Jagga Jazzist, blízko má ale také k americkým Tortoise. Na podkladu elektronických samplů se rozlévají někdy až s minimalistickou nenuceností jazzové tóny. Slyšet můžeme množství nástrojů jako xylofon, spinet, ale i vyloženě rockové prvky nebo jazzové dechy. Nejde však v žádném případě o konzervativní jazz, třebaže muzikanti čerpají z velikánů jako John Coltrane, Herbie Hancock nebo Miles Davis, ale o jednu jeho alternativu, která vstřebává soudobé hudební vlivy.

Názvem a celkovým vyzněním poslední desky Aelita, s níž Trio vystoupí dnes večer v pražském Paláci Akropolis, odkazují muzikanti ke stejnojmennému prvnímu ruskému sci-fi filmu z roku 1922. Jedna z písní alba je dokonce věnována ruskému umělci Chlebnikovi z éry futurismu. Deska vznikla jakoby ve stopách tvorby futuristů, nebývale rychle, za pouhé tři dny. Touha po hledání nových hudebních obzorů a láska k vesmíru se mísí s nostalgií po avantgardě dvacátách let dvacátého století a určuje jeden ze směrů moderního jazzu, který není zahleděný do sebe, ale se stejnou odvahou jako dobytatelé vesmíru překračuje hudební žánry.

Autoři:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...