Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Khamoro přiveze stovky umělců, výstavu i průvod

Kultura

  11:38
PRAHA - Vystoupení více než stovky umělců z 19 zemí nabízí letošní světový romský festival Khamoro, který se koná v Praze. V programu kromě hudby a tance nebude chybět ani výstava romských autorů či konference.

Khamoro 2011 foto: Reprofoto

Třináctý ročník přehlídky novinářům představili její pořadatelé ze sdružení Slovo 21. Festival odstartoval v neděli odpoledne rekonstrukcí tradiční romské svatby a vyvrcholí v sobotu 28. května galakoncertem.

"Každý rok je to kvůli financím boj o přežití, aby měl festival nějakou úroveň. Program není maximální, ale mohl by být povedený," řekla producentka festivalu a výkonná ředitelka sdružení Slovo 21 Jelena Silajdžič. Program je možné najít na stránkách www.khamoro.cz.

Rekonstrukce tradiční romské svatby

Organizátoři připravili šest koncertů, na nichž zahrají kapely z Česka, Indie, Maďarska, Norska, Francie, Bulharska či Itálie. Pondělí nabídne současnou romskou muziku. V úterý a ve středu si zájemci budou moci poslechnout gypsy jazz. Čtvrtek a pátek budou patřit tradiční hudbě.

Festival vyvrcholí v sobotu několikahodinovým galakoncertem. Ve čtvrtek se zájemci mohou těšit na průvod romských muzikantů a tanečníků a tanečnic z Můstku na Staroměstské náměstí.

Bulhaři Martin Lubenov Okrestar

Bulharská kapela Martin Lubenov Okrestar

V Nostickém paláci bude možné od 27. května do 10. června zhlédnout výstavu s názvem "Ministerstvo školství varuje! Segregace škodí vám i lidem ve vašem okolí". Nabídne i práce romských autorů, kteří vystavovali na bienále v Benátkách. Součástí budou i odborné konference o segregaci v umění a ve vzdělávání.

Rozpočet letošního festivalu činí podle Silajdžič 6,5 milionu korun. Tři miliony poskytla Praha. "Za posledních 13 let se Khamoro stalo součástí pražské kultury. Projekt ukazuje nejen barvitost romské kultury a tradic, ale je to také prostředek k integraci a navázání komunikace mezi romskou komunitou a většinovou společností," míní pražský radní pro kulturu Lukáš Kaucký. Pořadatelům přislíbil podporu i do následujících let.

Maďarská kapela Etnorom vystupující na festivalu Khamoro 2011

Maďarská kapela Etnorom

Zatímco hlavní město svůj příspěvek postupně zvyšuje, částka od ministerstva kultury každoročně klesá. Podle Silajdžič v minulosti dávalo na romskou přehlídku dva miliony, loni to bylo 1,57 milionu a letos milion korun. Producentka to nepovažuje za "strategickou záležitost", ale za špatný způsob rozhodování.

"Tak jako existují zvláštní školy, kam chodívají romské děti, tak my jsme zvláštní festival. Na romskou akci se nepohlíží jako na kulturu," uvedla Silajdžič. Program se musel podle ní zredukovat.

Místo dvou či tří výstav jako v minulých ročnících na návštěvníky čeká jen jedna. Přijdou také třeba o módní přehlídku maďarské romské návrhářky.

Khamoro 2012 s Osmanym Laffitou

I přes potíže s financováním mají organizátoři už plány pro příští ročník. Po letošní rekonstrukci romské svatby by rádi pokračovali podobně v představování další romských tradic. Silajdžič prozradila, že se pro festival v roce 2012 rýsuje i spolupráce s návrhářem Osmanym Laffitou. Přehlídka jeho modelů inspirovaných romskou módou by se měla konat "v romském prostředí" na Žižkově, řekla producentka.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...