Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pařížský Bataclan vzkřísil koncert Stinga. ‚Byl oslavou života’

Kultura

  12:28aktualizováno  13. listopadu 10:51
PAŘÍŽ - Koncertem britského zpěváka Stinga se v Paříži v sobotu večer znovu otevřel klub Bataclan, který se stal před rokem terčem teroristického útoku s 90 oběťmi. Atentáty na několika místech francouzské metropole si 13. listopadu 2015 vyžádaly 130 mrtvých. Stingův koncert byl oslavou života, napsala agentura DPA.

Zpěvák Sting na svém koncertě v pařížském Bataclanu. foto: Reuters

Francouzi si připomínají krvavé útoky v Paříži, i po roce se obávají dalších

Atentátníci před rokem vtrhli do Bataclanu v době, kdy tam vystupovala americká rocková skupina Eagles of Death Metal. Ta se také chtěla dnešní události zúčastnit, dvěma členům kapely to ale organizátoři podle agentury AFP nedovolili kvůli jejich dřívějším kontroverzním prohlášením.

Zpěvák Jesse Hughes v březnovém rozhovoru pro jednu americkou televizní stanici řekl, že teroristický útok byl připraven z vnitřku sálu.

„Přišli a já jsem je vyhodil. Jsou věci, které se nepromíjejí,“ prohlásil jeden z šéfů klubu Bataclan Jules Frutos. „(Jesse Hughes) každé dva měsíce činil neuvěřitelně lživá prohlášení. Obviňoval příslušníky bezpečnostních sil, že byli komplici teroristů,“ dodal.

Frutos již dříve odmítl návrh kalifornské kapely, že by při znovuotevření klubu vystoupila. Eagles of Death Metal po atentátu vyjádřili přání být prvními, kdo v Bataclanu znovu zahraje. Frutos ale připomněl i jiné Hughesovy výroky z loňského jara, které zazněly v rozhovoru s časopisem Taki’s Magazine, který bývá kritizován za extremistické postoje. Hughes v rozhovoru odsuzoval muslimy, kteří údajně během teroristických útoků v Paříži oslavovali v ulicích.

Stingův koncert začal v sobotu večer minutou ticha. „Dnes večer máme dva úkoly: vzpomínat a oslavovat život. Nezapomeneme,“ prohlásil Sting na úvod beznadějně vyprodaného koncertu v klubu s kapacitou 1500 lidí. Koncertní sál byl v uplynulých měsících kompletně zrenovován, aby byly smazány veškeré stopy po masakru.

Sting vystoupil bez nároku na honorář; výtěžek z koncertu podpoří pozůstalé po obětech útoků. „Návrat života do Bataclanu je vítězstvím mládí a humanistických ideálů nad terorem,“ prohlásila francouzská ministryně kultury Audrey Azoulayová.

Zpěvák Sting v Bataclanu.
Zpěvák Sting s kapelou v Bataclanu.

Před klubem ležely květiny a plály svíčky k uctění památky obětí tří islamistů, kteří vtrhli do Bataclanu a palbou z útočných pušek rozsévali smrt, než se dva z nich vyhodili do povětří a třetího zneškodnila policie. K útokům se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát.

Police před koncertem posílila bezpečnostní opatření a cestou na koncert bylo podle agentury AP nutné zdolávat zátarasy a důkladné prohlídky.

Dnes, přesně rok po útoku, se u síně uskuteční pietní shromáždění, při němž podle francouzských médií bude odhalena pamětní deska. Francouzský prezident François Hollande postupně odhalí pamětní desky na všech místech v Paříži, kde před rokem teroristé útočili.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!