Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Premiéru na Nové scéně odtiká 100 metronomů

Kultura

  14:44
PRAHA - Nová scéna Národního divadla uvede v květnu netradiční představení pro osm tanečníků, orchestr a 100 metronomů. Skladba pro stovku metronomů Poeme symphonique od Györgyho Ligetiho zazní v české premiéře. Dosud nikdy se totiž nepodařilo shromáždit takové množství hodinových strojků. Tentokrát vznikla jejich unikátní kolekce, některé metronomy zapůjčily i známé osobnosti jako Soňa Červená, Miroslav Táborský nebo Ondřej Havelka.

Timing foto: Reprofoto

Projekt TimINg novinářům představili ředitel Nové scény Štěpán Kubišta a dirigent Peter Vrábel. Představení se budou konat třikrát, a to 9., 10. a 11. května ve 20:00 hodin.

To je skandál, volali lidé při prvním uvedení

Ve skladbě začínají metronomy tikat všechny najednou, postupně ale odpadávají, až ustane i ten poslední. Když Ligeti skladbu v roce 1963 poprvé uvedl, posluchače tím podle Vrábela šokoval, někteří dokonce provolávali, že jde o skandál.

Představení na Nové scéně by mělo být něčím na pomezí koncertu a divadla, vše navíc oživí filmové médium. Důležitou roli sehraje i samotná budova Nové scény a její záhadná zákoutí. Tanečníci budou při představení tančit na různých místech budovy a na jeviště budou jejich výkon přenášet bezpečnostní kamery.

Jak rychle pro člověka plyne čas?

"Název TimINg asociuje hru s časem a načasováním. Vyvstává otázka: jakou rychlostí pro člověka plyne čas?" uvedl dramaturg Lukáš Trpišovský. Taneční choreografie je sestavená na základě vzpomínek tanečníků na dětství. V pohybu se chtějí vyrovnávat se svými nejranějšími vzpomínkami až po ty nejméně vzdálené, řekl choreograf Tomáš Rychetský.

Kromě Ligetiho skladby pro 100 metronomů zazní Koncert pro klarinet a orchestr Aarona Coplanda a Dances Louise Andriessena. Zahraje orchestr Berg, dirigovat bude Peter Vrábel. Choreografii vytvořili členové souboru DekkaDancers Tomáš Rychetský a Viktor Konvalinka.

Před TimINgem na Pragera

Se vstupenkou na představení se lidé budou moct zúčastnit také komentované prohlídky budovy Nové scény. Dozví se více o architektonických zajímavostech stavby a o tvorbě architekta Karla Pragera. Prohlídky se uskuteční v dny představení vždy od 18:45 a 19:15. Je nutné se na ně předem registrovat na www.novascena.cz.

Autor: