130 let
Ohrada snů. Dokument i za pomoci hraných pasáží hledá místo, kde Kamil Lhoták...

Ohrada snů. Dokument i za pomoci hraných pasáží hledá místo, kde Kamil Lhoták jako školák žasl nad kolekcí automobilů a letadel. | foto: CINEMART

Recenze

Výprava do světa Kamila Lhotáka. Sugestivní snímek přibližuje náladu pražských periferií

Kultura
  •   5:00
Odkud se na obrazech oblíbeného výtvarníka Kamila Lhotáka (1912–1990) vzaly typické staré automobily, motocykly, letadla či horkovzdušné balony? A hlavně, jaký původ má magie, která jim dává tak unikátní a působivou atmosféru? Na to se pokouší nalézt odpověď dokument Josefa Císařovského Muž zbavený tíže, který právě vstoupil do kin.

Nejde o kunsthistorické pojednání ani o vyčerpávající vylíčení Lhotákovy tvůrčí dráhy a životních peripetií. Dokument s hranými pasážemi hledá – doslova i obrazně – tajemnou „ohradu snů“, kterou Kamil Lhoták ve dvacátých letech jako kluk kdesi v pražské Libni objevil a jejíž kouzlo jej provázelo po zbytek života. Mělo jít o areál dílny, kde se opravovala auta a letadla, pro školáky s vášní pro techniku tedy muselo jít o pravý ráj.

Snímek připomíná prapočátky Lhotákovy tvorby v podobě Auto-moto zpravodaje (časopisu, který Lhoták se svým spolužákem vydával v nákladu jednoho originálního provedení), jehož exempláře se po letech podařilo nalézt. Vedle „ohrady snů“ poukazuje dokument i na jiné zdroje Lhotákovy imaginace: například připomíná, že silným impulsem pro něj byla svědectví o nepodařeném letu horkovzdušného balonu Kysibelka v rámci jubilejní výstavy v roce 1891. Balon se při svém prvním volném letu zřítil (naštěstí bez obětí na životech) do továrního areálu v pražských Holešovicích, tedy v oblasti, kde později Kamil Lhoták strávil rané dětství.

Film sugestivně pomocí Lhotákových obrazů, archivních snímků i aktuálních záběrů přibližuje náladu někdejších pražských periferií, kterou v nich lze pocítit ještě dnes (možná už však ne dlouho). Přibližuje i další Lhotákovu lásku, krajinu Českého středohoří. A upozorňuje také na následky dětské obrny, které patrně ovlivnily Lhotákův život (například pokud jde o výběr partnerek) a vnesly touhu „zbavit se tíže“ do jeho tvorby.

Cenné je setkání s Kamilem Lhotákem juniorem, který o svém otci dokáže vyprávět s láskou, nadhledem i jemným humorem. Jeho svědectví doplňují pohledy publicisty Jana Králíka, autora monografií Libora Šteffka, sběratele a nakladatele Jana Dvořáka či tiskaře Martina Boudy.

MUŽ ZBAVENÝ TÍŽE

Scénář a režie: Josef Císařovský

Premiéra 9. 12.

Autor: Marcel Kabát