Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výstava Vlastní pokoj objevuje další neznámé malířky

Kultura

  17:25
PRAHA - Výstavu mapující život a tvorbu opomíjených umělkyň hostí hradčanská Písecká brána. Komorní výstava je doprovodnou akcí u příležitosti velké expozice na Pražském hradě, která mapuje tvorbu futuristky Růženy Zátkové. Zátková je v Česku i přes nesporný talent prakticky neznámá. Expozice se v galerii na pražských Hradčanech zdrží do 29. května.

Z výstavy o Růženě Zátková foto: Reprofoto

Vernisáž si dnes nenechala ujít bezmála stovka lidí, především žen, které v historických prostorách Písecké brány obdivovaly medailonky celkem pěti umělkyň - Růženy Zátkové, Edity Hirschové, Marie Galimberti-Provázkové, Mirky Miškovské a sochařky Evy Kmentové, která se ale na rozdíl od téměř neznámých výtvarnic uznání dočkala. Návštěvníci na doprovodné expozici Vlastní pokoj aneb Růžena najdou nejen fotografie jejich děl, ale také informace o jejich často nelehkém životě.

Vlastní pokoj - Písecká brána

Expozice v Písecké bráně

"Vlastní pokoj je samostatnou a přitom doprovodnou výstavou, která ukazuje, že umělkyň významu Růženy Zátkové existuje celá řada," stojí v propagačních materiálech. Výběr výtvarnic měly na starosti teoretičky umění Alena Pomajzlová, Martina Pachmanová, Anna Pravdová, Vanda Skálová a Daniela Kramerová.

Růžena Zátková (1885-1923) úzce spolupracovala s vůdčí osobností italského futurismu Filippem Tommasem Marinettim. Větší část svého života strávila v zahraničí, konkrétně v Mnichově, Římě, Paříži, na Mallorce nebo ve Švýcarsku. Věhlas si proto získala zejména mimo hranice České republiky.

Vlastní pokoj - Písecká brána

Expozice v Písecké bráně

Žákyně Antonína Slavíčka, ovlivněná mnichovským symbolismem, přijala futurismus a učila se od významného italského umělce Giacoma Bally.

Její tvorba zahrnuje širokou škálu projevů - koláže, kinetické asambláže, plastiky, ale také ilustrace inspirované perskými miniaturami, abstraktní obrazy, realistické kresby nebo ryze dekorativní díla. Zátková ale měla ambice i mimo výtvarný svět. Je autorkou například scénáře futuristického divadelního představení.

Čtěte také

"Všechny impulzy prolínala a využívala, vždycky si ale našla svou cestu a způsob vyjádření," uvedla kurátorka výstavy na Pražském hradě Alena Pomajzlová. Expozice Růžena: Příběh malířky Růženy Zátkové je vůbec prvním uceleným pohledem na krátký život a syntetické dílo zřejmě jediné české futuristky. Výstava v prostorách Císařské konírny Pražského hradu setrvá až do 31. června.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...