Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Rumcajs mu pomohl, ale chtěl víc. Retrospektivní výstava představuje dílo Radka Pilaře


Rumcajs. Postavu jičínského loupežníka vymyslel spisovatel Václav Čtvrtek – také jeho hrdina s žaludovou pistolí obírá panstvo a pomáhá obyčejným lidem. | foto: Profimedia.cz

Premium
Kdyby nenakreslil nic jiného než postavičku Večerníčka, kluka s hvězdičkami místo očí, stačilo by to k nesmrtelnosti. Srdcem byl ale umělcem průkopníkem. Retrospektivní výstava ve Ville Pellé v Praze představuje Radka Pilaře v nezvyklých souvislostech.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Na fotografiích se stylizoval do Rumcajse, kterého, jak přátelé chápali, vizuálně vytvořil k obrazu svému. Jeho záběr byl však mnohem širší. Nechtěl být „jenom“ malířem. Propojoval malbu (kterou vystudoval v ateliéru Vlastimila Rady na pražské Akademii výtvarných umění, ale od které se brzy odklonil) s fotografií a filmem. 

Když nebylo možné prosadit se formou ještě neprobádanou, a když byl navíc s počátkem normalizace dokonce zbaven členství ve Svazu výtvarných umělců, uchýlil se k tvorbě pro malé a nejmenší. S laskavostí, vtipem a porozuměním pro texty, jež kongeniálně ilustroval (například Václava Čtvrtka), nebo dílky vlastními těšil mladé i staré.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...