Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak na volání přes internet

Věda

  6:00
Jestliže máte dostatečně rychlé připojení k internetu, můžete ušetřit značné částky za telefon. Telefonování pomocí Skype je čím dál tím rozšířenější, přidejte se i vy! Poradíme vám, jak na to, i když nejste počítačoví odborníci.

Telefonování a počítače už patří neodmyslitelně k sobě foto: Siemens Reprofoto

Prvně si ujasněme, co budete k telefonování skrze Síť potřebovat. V první řadě dobré připojení. Nepůjde ani tak o rychlost, jako spíše o dobu odezvy. V klidu tak mohou být majitelé ADSL přípojek nebo Wi-Fi, volat nejspíše půjde i uživatelům mobilního připojení typu 4G od T-Mobilu anebo CDMA od O2. Marná snaha však čeká připojené přes mobil prostřednictvím GPRS nebo EDGE.

Čtenáři, kteří splnili první podmínku, se mohou začít zajímat o druhou a to jestli je k jejich počítači připojen mikrofon. Ten totiž nebývá ve standardní výbavě a je třeba ho přikoupit. Obvykle nejde o žádnou velkou investici a dvě stokoruny by měly s přehledem stačit. Mikrofon se připojuje k počítači obvykle zezadu, do stejného panelu, z něhož vede drát k reproduktorům. Správná zdířka je buď označena piktogramem mikrofonu nebo růžovým okružím.

Nyní už můžete přistoupit ke stažení a instalaci programu Skype. Do internetového prohlížeče zadejte www.skype.com, v horním panelu klikněte na Stáhnout a v nově otevřeném okně zvolte Otevřít. V dalším okně pak na Spustit.

Skype - domácí stránka

Průvodce instalací je v češtině, takže by při jeho používání neměl nastat problém. V prvním okně je třeba potvrdit souhlas s licenčními podmínkami a kliknout na Instalovat.

Skype - instalace

Jakmile máte Skype nainstalován, dělí vás od jeho používání už jen dva kroky. Ten první spočívá v registraci. Klikněte na Nemáte Skype jméno? na titulní obrazovce a vyplňte požadované údaje. Pokud je registrace úspěšná, zadejte po jejím dokončení přihlašovací údaje do políček na titulní obrazovce a klikněte na Přihlásit se. 

Skype - úvodní obrazovka

Nyní už zbývá jen zkontrolovat parametry připojení a správnost instalace hardwaru testovacím hovorem. Vyberte menu Nástroje > Nastavení a poté Obecné > Zvuková nastavení. Zde klikněte na Uskutečnit zdarma testovací hovor. V optimálním případě se připojíte k záznamovému automatu, vyslechnete si jeho zprávu (ta by měla být plynulá, bez nějakých větších výpadků), načež nahrajete svůj desetisekundový vzkaz. Ten vám bude přehrán a opět by mělo platit, že byste ho měli bez problémů slyšet. Jestli ano, pak gratulujeme, můžete začít telefonovat přes internet.

Skype - nastavení

Už jen zbývá přidat si své Skype kontakty do seznamu. Na kartě Kontakty klikněte na Přidat a zadejte Skype jméno kontaktu nebo jeho e-mailovou adresu. Hovor pak zahájíte dvojklikem na jméno kontaktu.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...