130 let
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: ČTK

Liberecká univerzita chystá pro školáky studium robotiky

Věda
  •   14:05
LIBEREC - Studium robotiky s přednáškami, praxí v laboratořích i obhajobou závěrečné práce připravuje Technická univerzita v Liberci (TUL) pro školáky, kteří mají zájem o vědu a techniku. Novinku dnes škola představila účastníkům zábavného víkendu, který se uskutečnil v rámci projektu "Starttech - Začni s technikou".

Rok s robotikou má školáky z pátých a šestých tříd seznámit se základy konstrukce robotů. Bude to taková "vysoká škola nanečisto", řekl ČTK vedoucí projektu Miloš Hernych z Fakulty mechatroniky TUL.

Mladí zájemci o techniku, elektroniku a robotiku dostanou možnost získat teoretické i praktické dovednosti z elektroniky, mechaniky, programování, strojního obrábění nebo práce s elektronickými návrhovými systémy. Nově nabyté dovednosti pak pod dohledem zkušených pedagogů využijí při návrhu a stavbě vlastního robota. "V rámci projektu Starttech plánujeme i Technické dny o letních prázdninách. Vždy jeden den v týdnu uspořádáme akci, při které děti aktivně stráví celý den v laboratořích, účast bude zdarma včetně oběda," dodal Hernych.

Projekty mají zvýšit zájem dětí o matematiku a fyziku
Studium robotiky ani letní technické dny nejsou první akcí, kterou univerzita pro děti ze základních a středních škol pořádá. Akce zaměřené na popularizaci vědy a techniky organizuje od loňského srpna. Díky podpoře evropských fondů uspořádala už na 40 akcí do nichž se zapojilo kolem 500 dětí včetně předškoláků.

 "Chceme oslovit děti, které mají zájem o matematiku, fyziku a další přírodní vědy a ukázat jim, že suchá školní teorie má i praktické využití, umožnit jim, aby si věci doslova osahaly," řekl Hernych. Zábavnou formou se děti učí, jak v praxi uplatnit to, co se ve škole naučily a že matematika, fyzika nebo chemie vůbec nemusí být nudné a otravné vědy.

Podle průzkumů nepatří předměty jako matematika a přírodní vědy u školáků k těm nejoblíbenějším, podle Hernychových zkušeností je to ale dáno hlavně způsobem, jakým se ve školách učí. Univerzita si na nezájem o své akce rozhodně stěžovat nemůže. "Většina je obsazena do 24 hodin po vyhlášení, a i když je třeba třikrát zopakujeme, stále jsou ještě děti, na které se nedostalo," poznamenal vedoucí projektu.

Kapacity laboratoří univerzity i dílen partnerských středních škol jsou totiž omezené. Projekt ale bude pokračovat až do roku 2012. Aktuální nabídku akcí najdou zájemci na internetových stránkách www.starttech.cz.

Autor: ČTK