Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mroži se tísní na pobřeží a hrozí, že umačkají svoje mláďata

Věda

  11:34
Tání arktického ledu vyhnalo na pobřeží Aljašky desítky tisíc mrožů. Ekologové se obávají, že kvůli namačkání zvířat na pevnině mohou uhynout jejich mláďata. Hrozí také, že je ve větší míře začnou lidé lovit.

Dospělí samci mrože ledního váží více než jednu tunu foto: Shutterstock

Americké úřady zvažují, že by mrože zařadily na seznam ohrožených druhů, napsala agentura AP.

"Mroži obsadili asi míli (1,6 kilometru) pobřeží. Jsou tam namačkaní tělo na tělo," řekl biolog Anthony Fischbach. Podle něj není jasné, jak dlouho zvířata na severozápadním břehu Aljašky zůstanou.

Podle Fischbacha je pro mrože při pobřeží dostatek zdrojů potravy, takže jim nehrozí hladovění. Ekologové se ale obávají, že by téměř tunu vážící zvířata mohla umačkat svá menší mláďata nebo dokonce i dospělé kusy. Samci váží okolo 1200 kilogramů a dosahují délky přes tři metry, mláďata mají po narození hmotnost 75 kg a měří asi 1,5 metru.

Americké úřady na ochranu životního prostředí se už snaží zajistit změnu leteckých tras nad severní Aljaškou, aby hluk motorů zvířata zbytečně nestresoval. Vyzvali také zdejší obyvatele, aby byli při lovu mrožů zdrženliví a nevyužili situaci k jejich rozsáhlému vybíjení.

Mroži obvykle zůstávají na ledovcích v Čukotském moři nebo v Severním ledovém oceánu, odkud loví drobné mořské živočichy. Letos ale roztálo neobvykle velké množství arktického ledu, což donutilo zvířata doplavat k nejbližší pevnině a vylézt na břeh.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...