Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová pomůcka pro nevidomé má přenášet signály na kůži

Věda

  14:37
PRAHA - Bezpečný samostatný pohyb nevidomým má zajistit elektronická orientační pomůcka, kterou vyvíjí ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým a Fyzikálním ústavem Akademie věd ČR občanské sdružení Integrace. Jako první na světě by předávala informace o okolí pomocí hmatového displeje přímo na kůži nevidomého.

Otevření kavárny Potmě pro nevidomé. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Novinářům to dnes řekl ředitel projektu Ven ze tmy Přemysl Donát. Skončila první fáze projektu, na dokončení však chybí peníze.

Dosud se u podobných pomůcek využíval laser a ultrazvuk a nevidomý byl o překážkách v okolí informován zvukovými signály. Nový systém by měl pomocí stereokamery snímat prostor od 0,5 metru do tří metrů a asi na šířku rámu dveří. Rozpozná třeba i schody dolů a bude propojitelný se satelitní navigací, řekl Donát.

Projekt je plánován na 15 měsíců s rozpočtem tři miliony korun. Nyní skončila první fáze. Hotov je detekční systém za 580.000 korun, který v počítači rozpozná, jak daleko je překážka, a to s přesností na jeden centimetr. Chybí však peníze na vybudování systému, který by umožnil informace předat slepci, řekla mluvčí projektu Jitka Drábková-Donátová.

Podle Donáta je na dokončení potřeba 2,5 milionu korun. "Stát se bohužel na tomto nepodílí nijak, je potřeba shánět prostředky přes sponzory a nadace," uvedl.

Existuje vývojový návrh hmatového displeje, který by přenášel vibrace na tělo nevidomého pomocí speciální tkaniny s jemnými drátky. Na nejbližší překážky by ho systém upozorňoval také zvukově, například "dítě" či "vlevo popelnice". Zrakově postižený člověk by měl mít rovněž představu o výšce překážky a rychlosti jejího pohybu, vysvětlil Donát.

V případě zajištění financí by mohl být funkční prototyp hotov do devíti měsíců. "Nemáme ambici dělat přístroj, aby nevidomý viděl, ale aby se mohl bezpečně pohybovat," řekl Donát, podle něhož bezpečná pomůcka pro slepce zatím neexistuje. U bílé hole i asistenčního psa podle něj nebezpečí překážek trvá.

Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...