130 let
Rouška (ilustrační foto)

Rouška (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Roušky zásadně snižují riziko nakažení covidem, uvádí americká studie vypracovaná z obsáhlého vzorku

Věda
  •   18:26
PRAHA - Podle americké studie na více než 25 000 lidech snižují roušky riziko nakažení covidem-19 na 34 procent. Její výsledky citoval na semináři o novém typu koronaviru ve sněmovně virolog Ivan Hirsch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Většina Čechů mohla ve středu odložit roušky i v MHD nebo v obchodech, zůstávají povinné ve zdravotnických zařízeních, na větších akcích uvnitř budov nebo v pražském metru. Přísnější pravidla nadále platí pro Frýdecko-Místecko a Karvinsko.

Češi začali kvůli teplému počasí sundávat na veřejnosti roušky. Je to rizikové chování, míní Prymula

„Studie z USA využila toho, že tam nejdřív nedělali nic, pak zavedli sociální distanci a pak někde roušky,“ vysvětlil Hirsch. Infekce ve státech podle něj pokračovala i po zavedení sociální distance, po zavedení karantény se sice zastavila, ale neklesá. „V New Yorku se nakázaly roušky a nákaza začala klesat,“ dodal.

Podle něj dodržování rozestupů mezi lidmi nebo mytí rukou nebrání vzdušnému přenosu, který je považovaný za hlavní, zatímco roušky ano. Kapénky vydechované nakaženým se šíří rychlostí zhruba jeden metr za sekundu, mají velikost asi jedné desetiny lidského vlasu. Ve vzduchu zůstávají poměrně dlouho, klesají jenom asi o milimetr za sekundu. „Nevíme ale kolik viru je v jedné kapénce a jakým způsobem se usazuje v plicích,“ uvedl.

Česko zavedlo proti ostatním zemím nošení roušek brzy. Některé k němu přistupují až jako součást uvolňování přijatých opatření. „U nás se k tomu přistoupilo radikálně, ale na začátku byla spíše intuice,“ dodal. Proti nošení roušek byla ještě koncem března také Světová zdravotnická organizace (WHO). Účelem bylo ale zejména zabránit jejich nedostatku pro zdravotníky, posléze v důsledku situace svůj postoj přehodnotila.

V Praze zůstanou roušky povinné v metru a na velkých akcích. Na Karvinsku režim zpřísní

Od začátku lékaři upozorňují, že nakažení koronavirem taková ochrana nemusí úplně zabránit, k tomu jsou třeba respirátory, které filtrují vdechovaný vzduch. Roušky naopak brání vydechování viru do okolí. Proto se v době, kdy šitím roušek žily i sociální sítě, vžilo heslo propagující jejich nošení „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě“.

Podle epidemiologa Rastislava Maďara, který vede pracovní skupinu ministerstva zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření, jsou roušky klíčovou složkou doporučení pro krajské hygienické stanice pro případ zhoršení epidemiologické situace v regionu.

„Když se situace zhorší, půjde se opačným směrem, než se opatření uvolňovala,“ uvedl v pondělí na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. Prvním krokem je návrat roušek, pak nařízení rozestupů a omezení kapacity hromadných akcí. Při vysokých stupních rizika by pak mohlo následovat lokální omezení pohybu.

Autor: ČTK