Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Před půlnocí vyletí ze souhvězdí Persea na 70 meteorů

Věda

  15:00
PRAHA - Na 70 meteorů během hodiny vyletí v neděli před půlnocí ze souhvězdí Persea. Uvádí to astronomka Lenka Soumarová na serveru www.aldebaran.cz.

Padající hvězdy neboli meteorický roj Perseid.

V Čechách se meteorům říká padající hvězdy a speciálně Perseidám Slzy svatého Vavřince podle světce, který má svátek 10. srpna. Meteorický roj bude aktivní do 24. srpna.

Perseidy jsou prachové částice, které na své dráze zanechala rozpadlá kometa Swift-Tuttle. Roj dostal název podle souhvězdí Persea, protože v tomto souhvězdí mají jeho meteory radiant, což je místo na obloze, odkud jakoby vylétají.

Když se dráha Země zkříží s dráhou komety, částečky kometárního prachu vletí vysokou rychlostí do zemské atmosféry, třením o vzduch se zahřívají a vzplanou. Tak vznikají jasné světelné čáry na obloze - meteory.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedle Perseid jsou také známé Leonidy, které vylétají ze souhvězdí Lva (latinsky Leon), které se objevují kolem 18. listopadu. Méně známé Geminidy se objevují v prosinci.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

RATAJE NAD SÁZAVOU - DŮM 5+1
RATAJE NAD SÁZAVOU - DŮM 5+1

Na Výsluní, Rataje nad Sázavou, okres Kutná Hora
4 999 000 Kč