Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Před půlnocí vyletí ze souhvězdí Persea na 70 meteorů

Věda

  15:00
PRAHA - Na 70 meteorů během hodiny vyletí v neděli před půlnocí ze souhvězdí Persea. Uvádí to astronomka Lenka Soumarová na serveru www.aldebaran.cz.

Padající hvězdy neboli meteorický roj Perseid.

V Čechách se meteorům říká padající hvězdy a speciálně Perseidám Slzy svatého Vavřince podle světce, který má svátek 10. srpna. Meteorický roj bude aktivní do 24. srpna.

Perseidy jsou prachové částice, které na své dráze zanechala rozpadlá kometa Swift-Tuttle. Roj dostal název podle souhvězdí Persea, protože v tomto souhvězdí mají jeho meteory radiant, což je místo na obloze, odkud jakoby vylétají.

Když se dráha Země zkříží s dráhou komety, částečky kometárního prachu vletí vysokou rychlostí do zemské atmosféry, třením o vzduch se zahřívají a vzplanou. Tak vznikají jasné světelné čáry na obloze - meteory.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedle Perseid jsou také známé Leonidy, které vylétají ze souhvězdí Lva (latinsky Leon), které se objevují kolem 18. listopadu. Méně známé Geminidy se objevují v prosinci.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...