130 let
Vesmír - ilustrační foto.

Vesmír. | foto: ČTK

Sledujeme největší srážku galaxií

Věda
  •   8:55
PRAHA - Pod „dohledem“ teleskopů se odehrává největší srážka galaxií všech dob. Vznikne, přesněji řečeno už vznikl, hvězdný ostrov mnohonásobně větší, než je naše Mléčná dráha.

Srážky galaxií nejsou ve vesmíru žádnou vzácností. Docházelo k nim po většinu doby existence univerza, i když jejich četnost s časem uplynulým od velkého třesku klesá. To, co američtí astronomové zaznamenali s pomocí velmi citlivého Spitzerova vesmírného teleskopu, však překonává vše, s čím se dosud lidští pozorovatelé setkali. Uviděli doklad srážky čtyř galaxií, z nichž tři se velikostí nejméně vyrovnají Mléčné dráze a jedna je dokonce podstatně větší. Obří kolize pomohla objasnit, jak vznikají ty největší galaxie a proč se v některých už před miliardami let přestaly „rodit“ nové hvězdy.

Stovky miliard hvězd v pohybu
K objevu došlo při pozorování pět miliard světelných let vzdáleného shluku galaxií označovaného jako CL0958+4702. Astronomové analyzující záběry ze Spitzerova vesmírného teleskopu, velmi citlivého zařízení specializovaného na detekci infračerveného záření, zaznamenali oblast, ze které vycházela neobvykle silná záře. Světlo pocházelo ze shluku čtyř masivních galaxií, z nichž každou tvoří stovky miliard hvězd.

Kenneth Rines pracující v Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics vesmírnou kolizi srovnává se srážkou čtyř nákladních aut plně naložených pískem, při které se zrnka, stejně jako hvězdy, rozletí do všech stran. „Většina z dříve pozorovaných galaktických srážek spíš připomíná srážku osobních aut,“ upřesňuje měřítko události Rines.

Další miliardy starých hvězd své mateřské „ostrovy“ opustily, ale zhruba polovinu z nich přitáhne gravitace vznikajícího shluku. „Až k tomu dojde, zrodí se jedna z největších galaxií ve vesmíru,“ říká Kenneth Rines, který je spoluautorem studie publikované ve specializovaném periodiku Astrophysical Journal Letters. Když pozorujeme vzdálené galaxie, díváme se vzhledem ke konečné rychlosti světla do dávné minulosti. Formování obří galaxie tedy už ve skutečnosti proběhlo.



Další podrobnosti
si přečtěte v dnešním vydání deníku

Autor: Luděk Vainert
  • Mohlo by vás zajímat