Pátek 4. října 2024, svátek má František
130 let

Lidovky.cz

Věda

Tichý a jedovatý nepřítel. Formaldehyd se produkuje ve velkém a je součástí mnoha nábytku

Nový nábytek nemusí být vždy výhra. Často obsahuje škodlivý a zdraví nebezpečný formaldehyd. foto: Přírodovědci/pxhere.com

Pálení očí, podrážděná kůže, ekzémy, bolesti hlavy, vznik astmatu, rakovina a dokonce i smrt. To jsou hlavní zdravotní rizika způsobená formaldehydem. Látkou, která je celosvětově produkována ve velkém, jelikož je součástí značného množství produktů.
  5:46

Pokud i vy pociťujete některé z výše uvedených příznaků a chtěli byste zjistit, zda není příčinou například nový nábytek, podívejte se na nové možnosti rychlého stanovení obsahu formaldehydu v dřevěných výrobcích, na jehož vývoji se podíleli i Pavel Dvořák a Vlastimil Vyskočil z Katedry analytické chemie.

Formaldehyd je těkavý plyn, který je všeobecně považován za nebezpečnou kontaminující látku, u které byla prokázána karcinogenita u člověka (Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny je zařazen do skupiny 1, kam patří např. i tabákový kouř a azbest). I přesto jeho výroba celosvětově představuje více než 20 milionů tun ročně (více než polovina pochází z Asie, poté následuje Evropa – 23 % a Severní Amerika – 17 %). 

Kromě například výroby pesticidů a hnojiv se hojně využívá při výrobě barev, laků, lepidel a mořidel, které jsou často součástí koberců či nábytku, ze kterých se jedovatý formaldehyd dále uvolňuje. Dochází tak k otravě ovzduší a v prostorách takto vybavených není radno dlouho setrvávat.

Bohužel se často nejedná pouze o nábytek z překližek či dřevotřískových desek (kde je samozřejmě jeho koncentrace nejvyšší), ale i o nový dřevěný nábytek, tzv. masiv, který může být lepený. Jeho vyšší koncentraci v ovzduší nahrává i fakt, že v současné době je snaha o utěsnění vnitřních prostor (například používáním plastových oken), díky čemuž nedochází k přirozené cirkulaci vzduchu s vnějším okolím.

Množství uvolňovaného formaldehydu z dřevěných výrobků do ovzduší je v Evropě měřeno několika metodami, které jsou založeny zejména na spektrofotometrické analýze. Většina používaných metod však vyžaduje přidání dalších kofaktorů, které zajišťují přeměnu formaldehydu, zároveň často trpí vytvářením vedlejších produktů a vyšší časovou náročností.

Vědci z Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s kolegy z Univerzity v Portu proto přišli s novou metodou, která by mohla značně urychlit a zjednodušit analýzu uvolňovaného formaldehydu. Jedná se o tzv. metodu HLAS (Headspace Liquid Acceptor System), která je vhodná pro zjištění těkavých a polotěkavých chemických látek obsažených ve vzorcích kapalné i pevné fáze. Tato nová metoda je inspirována nedávno patentovanou metodou Mikroextrakce z difundujícího plynu (gas-diffusion microextraction, GDME), která je založená na kombinaci plynové difúze a mikroextrakce. 

Zjednodušeně řečeno dochází k zahřívání vzorku, ze kterého se uvolňuje těkavá látka, která prochází hydrofobní membránou propustnou jen pro plyny do akceptačního roztoku, kterým byl v tomto výzkumu acetylaceton. V akceptačním roztoku dochází k derivatizaci formaldehydu (vzniku jeho odvozené sloučeniny) a následně ke konečnému stanovení jeho uvolňovaného množství. Elektrochemická detekce probíhala pomocí square-wave voltametrie (SWV) na sítotiskových uhlíkových elektrodách (SPCE). Jednalo se o prvotní použití nemodifikovaných sítotiskových uhlíkových elektrod v kombinaci s elektrochemickou detekcí pro stanovení formaldehydu extrahovaného z dřevěných výrobků.

Autoři k pokusu použili sedm různých dřevěných výrobků bez jakékoli další povrchové úpravy. Množství formaldehydu se pohybovalo od cca 3,4 do 11,6 mg.kg-1, což by podle limitních hodnot nemělo zásadním způsobem ovlivnit kvalitu ovzduší v budovách – avšak pro představu: průmyslové kotle na LPG mohou v průměru produkovat 11,2 mg.kg-1, automobily produkují okolo 16–115 mg formaldehydu na 1 km jízdy, kouřením 20 cigaret denně do sebe člověk vpraví 1 mg formaldehydu denně. Citlivost jednotlivců na formaldehyd je velice individuální, přičemž citlivější bývají děti a nemocní. U zdravého člověka se obecně udává zvýšené podráždění při koncentracích nad 0,1 mg.m-3, ohrožení života nad 37 mg.m-3 a smrt nad 60 mg.m-3.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Pro zjištění pravdivosti stanovení formaldehydu v dřevěných výrobcích pomocí nové metody byly výsledky porovnány s výsledky získané také s pomocí evropské standardní metody EN 717–3, přičemž výsledky se statisticky shodovaly. Nová metoda však byla desetkrát rychlejší než stávající evropský standard.

Formaldehyd představuje v současném světě stále velké zdravotní riziko. Sledování jeho uvolňujícího se množství je tak velice důležité. Nový výzkum možnosti detekce formaldehydu v dřevěných výrobcích ukazuje skvělou možnost, jak poměrně jednoduše, rychle a levně zjistit jeho uvolňující se množství ve srovnání se staršími metodami. Zároveň představuje nové možnosti ve stanovení formaldehydu nejen v dřevěných výrobcích, ale i v dalších produktech pevného i kapalného charakteru.

Dvořák, P., Ramos, R.M., Vyskočil, V., Rodrigues, J.A. (2020): A new electroanalytical methodology for the determination of formaldehyde in wood-based products. Talanta, 217. https://doi.org/10.1016/j.talanta.2020.121068

Autor:

Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak
Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak

Moje témata patří snad k těm nejvíce nepopulárním, která ve společnosti kolují, říká v podcastu Netabuj knihomolka, influencerka a maminka malé...