130 let
Padající hvězdy neboli meteorický roj Perseid.

Padající hvězdy neboli meteorický roj Perseid. | foto: Reprofoto

Vrcholí meteorický roj. 'Padající hvězdy' budou vidět až do středy

Věda
  •   8:16
PRAHA - Vrcholí Kvadrantidy, jeden z hlavních meteorických rojů v roce. Pozorovat tyto "padající hvězdy" či "létavice", jak se jim také říká, je možné už nyní a pak až do středy 5. ledna. Astronomické servery uvádějí, že bude v maximu létat 100 až 130 meteorů za hodinu.

Bude-li přát počasí, pak budou první dny v roce zpestřeny záblesky meteorů. Pozorování nebude rušit světlo Měsíce, který se blíží novu.

Kvadrantidy mají radiant, což je místo, odkud jako by vylétají, na rozhraní souhvězdí Pastýře a Draka. Jsou to prachové částice, které ve své dráze zanechává kometa 96P/Machholz 1. Když se tato tělíska (meteoroidy) srazí se Zemí. Při letu vysokou rychlostí se třou o vzduch, rozžhaví se a většinou se vypaří. Přitom nastává ionizace okolního plynu, a tak vzniká meteor - světelná čára na obloze.

Čtěte také:

Jinými známými meteorickými roji jsou Perseidy, Leonidy nebo Geminidy. Perseidy mají výhodu, protože vrcholí kolem 12. srpna za teplých letních nocí. Roj je navíc aktivní více než měsíc. Leonidy se objevují kolem 18. listopadu a Geminidy o Vánocích.

Autor: ČTK