130 let
Měsiční krátery, kde byl objeven led

Měsiční krátery, kde byl objeven led | foto: NASA

Základny na Měsíci budou mít problém získat vodu

Věda
  •   11:25
Vnitru Měsíce prakticky nikdy nebyla voda. Odvážné a svým způsobem přelomové tvrzení o věčně "suchém" souputníkovi naší planety zveřejnil v nejnovějším vydání časopisu Science tým vědců z několika amerických univerzit vedený Zacharym Sharpem z University of New Mexico v Albuquerque.

Odborníci opírají svoje tvrzení o nové analýzy vzorků sopečné horniny dovezené z Měsíce během misí programu Apollo. Rozbory odhalily značný nepoměr mezi lehkým a těžkým izotopem chloru.

Těžkého bylo 25krát více než v podobné hornině na Zemi. Vědci pro tento fakt našli jediné možné vysvětlení. Na Měsíci muselo být při jeho vzniku 10 000x až 100 000x méně vody než na naší planetě. Pouze při nedostatku vody totiž lehký izotop chloru uniká do vesmíru rychleji než těžký.

Fakt, že nitro Měsíce je bezvodé, může zkomplikovat plány, které počítají s využitím vody při provozu budoucích vědeckých základen. Hloubkové vrty do pláště Měsíce velmi pravděpodobně žádné zdroje H2O neobjeví.

Ovšem určitou zásobu vody obsahuje měsíční kůra. Dostala se do ní podobně jako na Zemi při masivním bombardování hroudami "špinavého sněhu", které proběhlo asi před třemi miliardami let. Ovšem ve srovnání s naší planetou má (Měsíc) šestkrát menší gravitaci, takže většinu vody zase ztratil. Spolehlivé údaje o tom, kolik vody v měsíční kůře vlastně zbylo, zatím k dispozici nejsou.

Autor: Josef Matyáš
  • Vybrali jsme pro Vás