Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žárovka budoucnosti: svítící nátěr na zdi

Věda

  9:19
Klasická Edisonova žárovka má opět o krok blíže k definitivnímu odchodu ze scény. Převrat by mohl urychlit náhodný objev Michaela Bowerse, studenta Vanderbiltovy univerzity v Nashvillu v americkém státě Tennessee. Při experimentu s velmi malými shluky atomů, nazývanými vědci "kouzelné kvantové body", zřejmě vytvořil nový zdroj světla, které je velmi příjemné lidskému oku.

Objev amerických vědců může poslat klasickou žárovku do muzea. foto: Reprofoto

Stačí málo: ozářit několik atomů selenia či kadmia kupříkladu modrým světlem diody. Atomy poté začnou vydávat bílé světlo značně podobné slunečnímu svitu.

Jedna výhoda je jasná okamžitě: místo křehké žárovky či úsporné zářivky se zdrojem světla stává odolný malý krystal. Proti klasické žárovce je efektivnější a proti LED diodám, které se používají třeba v cyklistických svítilnách nebo mobilech, má příjemnější světlo.

Objev by se mohl také stát důležitou součástí trendu, který výrobu světelných zdrojů převede z rukou inženýrů do sféry chemiků.

Ti slibují hned několik zajímavých možností. Už několik výzkumných týmů předvedlo, že velmi malé shluky atomů svítí, pokud jimi prochází elektrický proud. Když se to prokáže i v případě "kouzelných" bodů, k výměně "žárovky" budeme jednou potřebovat pouze štětec. Svítící nátěr, který bychom s jeho pomocí vytvořili, může pokrývat jakýkoliv povrch. A světlo se navíc samozřejmě neomezuje na fádní bílou: lze si vybírat ze základních barev duhy.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat