10. března 2014 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Architektonický stroj času. Rukopis Pitsou Kedem na domech v Izraeli

Architekti dodali historickému domu moderní charakter. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Architekti dodali historickému domu moderní charakter. | foto: Amit Geron

PRAHA Architektonické studio Pitsou Kedem patří k výrazným producentům modernistických rodinných domů v Izraeli. Jejich rukopis stojí na velkých bílých plochách a otevřených prostorách. Jak se ale architekti poprali s konverzí historického kamenného domu v přístavu Jaffa?

Sám architekt Pitsou Kedem založil stejnojmenné studio v roce 2000 a se skupinou dalších osmi architektů stojí za několika desítkami rezidenčních i komerčních projektů převážně na území domovského Izraele.

S novým projektem rodinného domu v historickém přístavu Old Jaffav Tel Avivu se ale museli odchýlit od svého typického, mnoha ceny ověnčeného, stylu, definovaného brutalistními kvádry hmoty, rozmáchlými terasami a maximálně minimalistickým pojetím interiérů. Nový objekt jejich zájmu, titulní Jaffa House, se totiž nachází ve stařičké linii zástavby podél pobřeží a během uplynulých třech staletí sloužil různým majitelům s různým (rozumějte hanebným) přístupem k péči o místní architekturu. Kreativní tým se proto rozhodl, že se vrátí v čase, podívá se na zoubek základům stavby a nejen obrazně, ale i prakticky, půjde až na dřeň.

Návrat do minulosti

Vše začalo vymazáním historie několika posledních desetiletí zbavením se četných nánosů omítek a odhalením původního zdiva z drcených skořápek škeblí a jílu. V citlivém přístupu k původní podobě objektu pokračovalo studio zachováním vnitřní dispozice klenutých stropů a na dnešní dobu nevysokých interiérových podloubí. Vše bylo důkladně očištěno a impregnováno, ale pórovitý a nepravidelný povrch zdiva zůstal.

Snaha dosáhnout věrného historického obrazu je nejvíce patrná v hlavních obývacích prostorách v přízemí a prvním patře domu, kde se nachází kuchyně s barem a obdélníkovým jídelním stolem, pracovna s knihovnou, ale také designově velmi vydařený lounge, určený k četbě pod lampou či odpočinku na sofa s výhledem na Středozemní moře. Ten si ostatně majitelé domu mohou užívat prakticky ze všech hlavních oken a balkonů, které jsou situovány na západní stranu, a tak je celá obytná plocha den co den zalita zlatavým podvečerním světlem.

Architektonické studio Pitsou Kedem patří k výrazným producentům modernistických rodinných domů v Izraeli.

Melancholickou náladu interiérů rozbili architekti přechody mezi jednotlivými patry. Celkem tři sady schodů hrají na průmyslovou až futuristickou notu. Jsou totiž vyhotoveny z masivního železa a zábradlí suplují ocelová lana, vertikálně upoutaná od podlahy ke stropu po celé výšce schodišť.

V jejich blízkosti najdete také nejvyšší koncentraci novodobých materiálů jako korian nebo plast. Jakmile se ale vnoříte dále do jednotlivých obytných zón, moderna ustupuje a opět na vás v plné síle dýchne duch dob minulých.

Protože mladí majitelé nechtěli žít v muzejních prostorách a zakládají si na svém vytříbeném vkusu, společně s kanceláří Pitsou Kedem zúročili svůj přehled o dění na poli současného evropského designu a přidali rekonstrukci další dimenzi. Vzhůru do budoucnosti Koncept rodinného života v historických prostorách je postaven na svěžím kontrastu autentického zdiva a folklorních architektonických prvků v kombinaci s moderním kosmopolitním designem. V interiérech se potkává minulost se současností, obě ve své ryzí formě, jedna dává vyniknout druhé a společně fungují v dokonalé harmonii.

Jak se ale architekti poprali s konverzí historického kamenného domu v přístavu Jaffa?

Prosté kamenné a betonové podlahy jsou pokryty ručně tkanými koberci ve výrazných barvách. Veškerý mobiliář byl pečlivě vybrán a sestaven do nápadité koláže, jež působí nenásilně, a přesto dost zajímavě. Jak obyvatelé Jaffa Housu stoupají interiérem, jsou zbytky původní architektury méně patrné a je jasné, že privátní prostory ložnic byly odpoutány od dobové estetiky.

Sprchový kout ve tvaru šnečí ulity

Ložnici pána domu dominují tři francouzská okna, jež ústí na dřevěnou terasu s houpacím lehátkem a skleněným zábradlím, které nijak neruší „nekonečný“ výhled na vodní hladinu.

Dalším výrazným prvkem je samostojný sprchový kout s půdorysem ve tvaru šnečí ulity. Výmalba, podlahové keramické desky, kazetový strop, postel i noční stolek mixují bílou barvu s tlumenými tělovými odstíny a tak jako jediný ostře barevný detail rebelsky vykukuje červená šňůra lampičky na nočním stolku. Pokoj působí intimně a dýchá zenovou atmosférou, ale po vzoru nejlepších butik hotelů světa nutí oko nocležníka nejprve tančit od jednoho solitéru k druhému, a nakonec se nechat ukolébat ke spánku čistými plochami interiéru.

 

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.