Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Jak bydlí designéři: Byt pokaždé s jiným výhledem a umělecký squat v Sydney

Výhled z pražského bytu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výhled z pražského bytu | foto: Archiv Filipa Fabiána

Právě teď nebydlí ve svém pražském bytě, ale jak sám říká, v „uměleckém squatu“ v australské Sydney. „Doma je asi pořád v pražském bytě. A tam mám nejraději balkón s výhledem na střechy Vinohrad a Žižkovskou věž. Myslím, že jsem ten výhled namaloval už tolikrát, že ho mám vytetovaný v hlavě. Často si na to tady vzpomenu,“ říká ilustrátor a tatér Filip Fabian.

Filip Fabian se se svou ženou přestěhoval do Austrálie, aby zde načerpal zkušenosti, něco zažil a rozšířil si obzory. „Po tom, co žena dostudovala, vyjeli jsme do Berlína, kde jsme zůstali půl roku. Pak jsme se rozhodli zkusit tetovací konvenci v Sydney. Aktuálně nebydlíme v bytě, ale skoro bych to nazval uměleckým squatem. Oblíbeným místem se tak stalo to, kde je v tu danou chvíli největší klid, takže ráno na zahradě, když všichni ještě spí, nebo večer v kuchyni, když už všichni šli spát. V Praze mám nejradši svůj ateliér v bytě,“ říká ilustrátor hned v úvodu. 

Oblíbeným místem se tak stalo to, kde je v tu danou chvíli největší klid, takže...

 S tím se samozřejmě pojí i to, že momentálně moc doplňků do bytu nekupuje. „Tady v Sydney se dá všechno najít po ulicích, lidi se zbavují úplně nových věcí a nechávají je před domem. Takhle jsme doteď poskládali většinu společných prostor,“ vysvětluje Fabián. „Rád sbírám věci od popelnic, ale je to asi naše největší vztahové dilema. Pamatuju si, když jsme letěli z New Yorku, kde jsem na ulici posbíral plastové ruce od figurín z oděvních obchodů, a rozervali nám kvůli tomu na hranicích kufry. Většinou to zapírám, ale hádám, že to bylo kvůli tomu, že jim na skeneru vyjely lidské ruce,“ směje se. 

Nejvíce pyšný je na své první tetovaní, které vytetoval své ženě. Díky tomu se také poznali. A také má velmi rád židli, kterou dělal na Fakultě umění Technické univerzity v Košicích jako semestrální práci. „I když jsem za ni teda dostal za C, co si budeme, hranice hodnocení a vize fakulty se s mojí překližkou tak trochu nepochopily,“ říká. 

Tetování u protinožců

Mladý ilustrátor se v zahraničí chce věnovat především tetování. „My jsme většinu času strávili okolo Bondi, což je nejvyhlášenější pláž v Sydney, takže jsem vytetoval docela vysoký počet sluníček a vlnek na památku. Kromě toho a po půl roce zkušenosti mám ale dojem, že Australani nejsou tak kreativní ani přemýšliví, všechno berou o dost víc na lehkou váhu, než jsem zvyklý u klientů v Česku. Přesto je na tetování skvělá jeho mezinárodnost. Jsem šťastný za klienty ve všech koutech světa,“ usmívá se. 

Výhled z pražského bytu je pokaždé jiný
Pracovní stůl

Jeho vlastní styl je ale nepopsatelný, je kombinací různých stylů, aktuálního rozpoložení a technických schopností. Nejvíce se ale nachází v kresbě, linkách, dotworku a barvách. „Základ čerpám na papíře. Je pro mě důležitý vytvořit pro každýho jiný design, který kombinuje vizi klienta a jeho osobnost s mým vyjádřením a technikou. Každý tetování by podle mě mělo být originální, tak trochu „na míru“. To, co dělám teď, se vyvíjí už deset let a mění s každým dnem. Můj silný základ je, myslím, v kresbě a celoživotním zájmu o ni. K umění jsem tíhnul úplně od mala, tetování se asi stalo jen částečným vyjádřením všeho, co v něm vidím já,“ říká na závěr. 

Filip Fabian

Odmala kreslil, střední absolvoval uměleckou a pokračování na Fakultu umění Technické univerzity v Košicích tak byla asi relativně jasná volba. Tetovat začal v roce 2010, sám po sobě, a od těch pár čar, co si udělal na koleno strojkem z e-baye za $20, který se mu u toho rozbil (k nezaplacení, k nedoporučení), už strojek nepustil. Pokračoval v Tribo Tattoo v Praze, kde tetoval pět let, kromě toho pracoval ve studiích v Berlíně, Londýně anebo v Barceloně. Aktuálně působí v Sydney. Kromě tetování se věnuje malbě a ilustracím. V tuto chvíli pracuje na grafické podobě vizuální podoby desky austraského finalisty soutěže The Voice.

Filip Fabian

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...