Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Ceny Czech Grand Design budou letos mimořádné. Na oceněné čeká Kus splněného snu

Ceny Czech Grand Design budou letos mimořádné. Na oceněné čeká Kus splněného snu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ceny Czech Grand Design budou letos mimořádné. Na oceněné čeká Kus splněného snu | foto: CCGD

PRAHA Ceny Czech Grand Design vítěze za rok 2019 ocení, organizátoři představili nový formát mimořádného vyhlášení respektující všechna aktuální opatření v boji proti pandemii. Speciální pořad ohlašující vítěze čtrnáctého ročníku Cen ocení kategorie design, móda, šperk, grafika, fotografie a ilustrace. Uvidíte jej na obrazovkách České televize 29. dubna.

Nový formát nahrazuje původně plánovaný přímý přenos z Hudebního divadla Karlín, kam se letos původně předávání Cen přesunulo. „Nouzový stav nás zastihl těsně před oficiálním předáváním Cen Czech Grand Design. Stihli jsme odhalit finalisty, otevřít výstavu, ale ceremoniál už proběhnout nemohl. Z toho důvodu jsme vymysleli alternativní způsob předávání bez diváků, formou dokumentu. I v nelehkých dobách si nejlepší čeští designéři zaslouží být viděni a slyšeni. Design totiž hledá řešení. Věřím, že může výrazně pomoci i se současnými krizemi. Designéři šijí roušky, přinášejí inovaci díky 3D tisku při výrobě ochranných pomůcek, pomáhají, jak umí. Jejich úkol bude v dobách po krizi daleko širší. Budou řešit, jak v dalších případných situacích chránit lidstvo lépe, než doposud,“ popsala Jana Zielinski, členka Přípravného výboru Cen Czech Grand Design a ředitelka Designbloku.

Speciální dokument nabídne vizitky finalistů, reakce vítězů i příběh trofeje, kterou navrhla Grand designérka roku 2018 Tereza Rosalie Kladošová. S oceněnými pracemi seznámí diváky záběry z výstavy a dokumentem provedou moderátoři Jiří Konvalinka a Jan Vejražka, alias Mutanti hledaj východisko. Režisérem filmu je Tomáš Luňák, který na Cenách Czech Grand Design spolupracuje již 14 let a každoročně natáčí vizitky finalistů. Oceněno bude osm vítězů jednotlivých kategorií. 

Trofejí za rok 2019 je speciální série objektů navržená Terezou Rosalií...

„Přestože předání Cen nemůže proběhnout před diváky, nese padesáti dvou minutový film silnou emoci. Jsme rádi, že jsme jej díky flexibilitě České televize mohli natočit,“ doplnila Zielinski.

Trofejí za rok 2019 je speciální série objektů navržená Terezou Rosalií Kladošovou s názvem Kus snu. Ten symbolizuje vnitřní tajná přání i vlastní splněný sen autorky – cestu do dalekého Mexika, kde trofej vznikla v době těsně před uzavřením hranic. 

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!