Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Chtěly jsem české šperky zviditelnit i zahraničí, říkají autorky kalendáře

Design

  6:19
Vznikl jako projekt pro prezentaci českého šperku v zahraničí i u nás a současně jako pozornost zejména zahraničním a tuzemským partnerům. Navíc je ztělesněním současných trendů, módní fotografie a svým podtextem "choose yourself" se také dotýká některých velmi aktuálních problémů moderní společnosti. Co o něm prozradily autorky Sylva Lauerová a Olo Křížová?

Těch impulsů k tvorbě kalendáře bylo několik. Přemýšleli jsme nad tím, jak spojit módní fotku, designéry a zajímavou osobnost pod Czech Fashion Council. Po konzultaci se Sylvou Lauerovou vznikla myšlenka nafotit soubor fotografií a z toho vytvořit nástěnný kalendář. foto: CHOOSE YOURSELF 2019

Lidovky.cz: Co vás vedlo k myšlence vytvořit kalendář na zeď?
O.K.: Těch impulsů k tvorbě kalendáře bylo několik. Přemýšleli jsme nad tím, jak spojit módní fotku, designéry a zajímavou osobnost pod Czech Fashion Council. Po konzultaci se Sylvou Lauerovou vznikla myšlenka nafotit soubor fotografií a z toho vytvořit nástěnný kalendář. Doma nástěnné kalendáře mám. Vždy je to umělecký kalendář a pak rodinný s fotografiemi mých nejbližších. Ani nevíte jak moc se těším, že mi doma bude viste kalendář, který jsme s celým týmem vytvořili. Mám z něj velkou radost. Proměny Sylvy a šperky našich úžasných designérů mě velmi inspirují.

Písmo, které žije vlastním životem. Může ho používat každý, od sekretariátu po designéry, říkají tvůrci

S.L.: Můj tatínek miluje nástěnné kalendáře. Já naopak na zdech kalendáře nemívám, jen obrazy, zrcadla a sem tam nějaký ten kříž. Ale zpět k první otázce – pokud módní kalendář, a zejména kalendář šperku, pak jedině nástěnný. Postavený na stole by působil příliš staticky. Navíc si musíme uvědomit, že CHOOSE YOURSELF 2019 je kalendář velkoformátový, takže se vlastně ani nikam postavit nedá. Musí zkrátka viset.

Lidovky.cz: Proč jste se rozhodli právě pro šperk?
O.K.
: Český šperk má ve světě své opodstatněné místo. V Čechách i na Slovensku je několik silných autorů a právě spojení jednotlivých designérů a výjimečné spisovatelské osobnosti, jakou Sylva bezesporu je, nám logicky odpovědělo na otázku, jak by měl vypadat první módní nástěnný kalendář pro Czech Fashion Council. Česká móda a design jsou osobité, máme opravdu velkou paletu možností z čeho vybírat a tak je teď na každém z nás, co mu lahodí nejvíce a co si vybere. A z toho i samotný název - CHOOS YOURSELF. Chceme, aby lidé byli vnímaví a nahlíželi na rozličné výtvarné přístupy s otevřenou myslí, pak budou moci bez předsudků říci, kdo jsou a co jim samotným vyhovuje.

S.L.: Žena a šperk. Nálada a šperk. Individualita a její vyjádření prostřednictvím šperku, který je nejenom módním doplňkem, ale zobrazuje i naše pocity v okamžiku, kdy si jej bereme do rukou.

Lidovky.cz: Jak vidíte současnou situaci v oblasti šperku a bižuterie u nás a v zahraničí? Potřebuje propagaci?
O.K.:
Český šperk má mezi odbornou veřejností velm dobrou pozici. Na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru KOV pod vedením Evy Eisler vyrůstají další šperkaři - umělci, jejichž tvorba velmi aktuálně reflektuje světové trendy. S mezinárodní konkurencí si vedeme celkem dobře, jen je to opět o propagaci a jak dalece jsme ochotni český šperk podpořit a propagovat dál.

Jablonecká bižuterie stále rezonuje jako pojem, ale ve skutečnosti už žije jen ze zašlé slávy. Věřím však, že nová generace slávu naší bižuterní tradici opět navrátí i když konkurence je obrovská. Trochu vkládám naději do mladé designérky Terezy Otáhalíkové, které se jako jedna z mála věnuje výhradně tomuto řemeslu. Propagaci potřebujeme jak pro českou módu tak pro šperk, té je stále málo. Média se na to nezaměřují, jen velmi povrchně, kde se opakují stále stejná jména, nejsou odborní redaktoři, kteří by scénu mapovali a přinášeli relevantní informace.

S.L.: Já jsem pouhou obdivovatelkou křehké krásy, tuhle odpověď plně ponechám na Olo. Předpokládám, že o situaci světového designu v oblasti šperku dokáže hovořit nepřetržitě celé hodiny.

V každém šperku se toho ukrývá mnohem více než je na první pohled znát, říká designérka

Lidovky.cz: Co vás na projektu nejvíce bavilo a co vás překvapilo?
O.K.:
MNejvíce mě na tom bavila spolupráce s úžasným týmem. Každé tvůrčí setkání se Sylvou i s Karlem Losenickým, je pro mě velký svátek. Když se ještě k tomu povede, že se dílo dotáhne do zdárného konce, je to o to více radostné. A co mě překvapilo? Jeden kritický moment nastal, když nám oznámili, že nebudeme mít k dispozici paruky s kterými jsme celou dobu počítali a já na nich stavěla stylingový koncept focení. Ale to se vyřešilo a ve finále to asi bylo i ku prospěchu věci, kdy se nám povedlo dát fotografiím určitou lehkost a nadsázku.

S.L.: Spolupráce s celým zahraničním týmem mne nesmírně bavila, skvělá atmosféra, naprostá kázeň a profesionalita. Jedním slovem: úžasné. Překvapilo mě, jak náročné je pracovní tempo a také míra disciplíny, kterou musí fotomodelka mít.

Lidovky.cz: Co vám přinesl a co vzal rok 2018?
O.K.:
Velmi těžká otázka. Rok 2018 byl o odchodech. Z mého života odešlo mnoho blízkých lidí, opravdu i v přeneseném slova smyslu. Dá se tedy říci, že to byl velmi těžký i smutný rok. Ale také mi mnoho přinesl a jedna z těch věcí je právě kalednář CHOOSE YOURSELF 2019, opravdu.

S.L.: Rok 2018 pro mě byl rokem změny. Rodinná situace se mi obrací vzhůru nohama, netuším ještě, co vše s sebou přinese. Do profesionálního života se mi přimíchalo vzdělávání. Řekla bych, že se někdy cítím jako námořník na vodách Atlantického oceánu.

Lidovky.cz: Jaké projekty připravujete na rok 2019?
O.K.: 
Samozřejmě to bude další kalendář na rok 2020, ale to hlavní je několik krásných projektů na podporu české módy. Jeden z hlavních cílů je přinášet osvětu i do regionů, nezaměřovat se jen na Prahu. Máme několik zajímavých programů, workshopy a semináře, jak pro lidi z oboru, tak pro veřejnost. Jako příklad uvedu dva. Jeden pro veřejnost je workshop sebeprezentace zaměřený na osobní styling, který vedu já osobně velmi poutavou formou a seznamuji tak lidi nejen s tím, jak být sami sobě dobrým rádcem v osobním stylingu, ale také jak najít cestu k lokálním značká a designérům.

Druhý je vzdělávací program pro drobné kreativní podnikatele Creative Fashion Business Program, který speciálně pro Czech Fashion Council připravila a vede Jana Hanychová - Style Nap. To spatřuji jako velký přínos pro další růst módního průmyslu u nás. A ještě bych ráda upozornila na naši pop-up galerii ve které na rok 2019 připravujeme krásný výstavní program.

S.L.: Dostala jsem nabídku jednoho velkého nakladatelství, abych pro něj připravila zcela specifickou, hodně zábavnou knihu. Víc zatím neprozradím, snad jen to, že publikace by měla být připravena na vánoční trh roku 2019 a čtenáři se u ní skvěle pobaví. Už se těším, jak ji budu tvořit. Navíc mám rozepsaný román, ten bych také ráda dokončila. A čeká mě hodně cestování, na sklonku příštího roku se vydám do Jižní Ameriky, na cestách strávím nepřetržitě čtyři měsíce.

Autor: