Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Fashionclash v Maastrichtu zažívá nájezd českých designérů

Sofya Samareva chystá módní show. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sofya Samareva chystá módní show. | foto: Dora Csala

Osmý ročník Mezinárodní festivalu módního designu Fashionclash, který se koná v nizozemském Maastrichtu ve dnech 30. června až 3. července, přivítá stovku návrhářů a umělců spjatých s módou a designem z celého světa. Mezi nimi i početnou skupinu českých designérů.

Za podpory Českého centra v Nizozemsku se na festivalu představí Sofya Samareva, módní kolektiv dry milk of virgin mary a šperkařské sdružení UNOSTO - designéři, které si v rámci pražského festivalu designSUPERMARKET 2015 vybrali kurátoři a zakladatelé Fashionclash Nawie Kuiper a Branko Popovič.

Předvést svoje nejnovější díla přijedou i Hana Frišonsová & Michaela Karásek Čejková, Petra Pitelková se značkou Petiteé, Roman Častulík, Pavlína Miklasová, Martina Martišková, Lucie Erban Marešová, tvořící pod značkou LEM a výrobci designových interiérových doplňků Fain Wood (vítěz Ceny návštěvníků designSUPERMARKET 2015).

Kulturní dědictví jako inspirační zdroj

Fashionclash jako prestižní multioborová platforma zprostředkovává setkání mladých a začínajících tvůrců ze všech odvětví od textilního designu přes šperkařství či doplňky až po fotografii, film a tanec. Hlavním cílem tohoto festivalu je propojit talent, různé disciplíny, kulturu a oslovit široké publikum skrze módu. Což se také daří, protože za 7 let své existence představil festival 900 umělců ze 40 různých zemí, získal si mezinárodní prestiž a je čím dál populárnější nejen mezi mladými designéry z celého světa, ale i návštěvníky.

Módní kolektiv dry milk of virgin mary ukáže svoji práci.
V Nizozemsku se představí i šperkařské sdružení UNOSTO.

Letošního ročníku se účastní přes sto designérů z třiceti zemí a jeho tématem je Kulturní dědictví jako inspirační zdroj. Připraven je bohatý program na mnoha místech v centru Maastrichtu. Centrem festivalu, kde se konají i přehlídky, jsou bývalé tovární haly keramické firmy MOSA, ale další výstavy a jiné akce jako jsou rozesety po celém centru Maastrichtu. Návštěvníci zde najdou prodejní přehlídku, výstavy, fashiontalks, prezentace, přednášky, filmová představení či workshopy. 26 designérů, mezi nimi i Sofya Samareva, se představí v rámci své módní show.

Český design začíná být vidět

Letos tedy míří do Maastrichtu spolu s designéry i zástupci designSUPERMARKETu, aby si osobně vybrali nizozemské návrháře, které pozvou do Prahy. „Je skvělé, že se daří prostřednictvím spolupráce několika rozmanitých institucí a organizací opakovaně realizovat mezinárodní projekt, který může mít zásadní význam v profesním životě českých designérů. Jedná se o naplnění základní filozofie našeho festivalu,“ říká k tomu Darina Zavadilová, kreativní ředitelka designSUPERMARKETu.

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...