17. ledna 2016 7:39 Lidovky.cz > Relax > Design

Na letošní přehlídku bižuterie v Jablonci padly tisíce kamenů

Fototermín před módní přehlídkou Made in Jablonec 2015, 14. ledna v Jablonci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fototermín před módní přehlídkou Made in Jablonec 2015, 14. ledna v Jablonci... | foto: ČTK

Na letošní přehlídku Made in Jablonec padly tisíce kamenů a divákům chvílemi doslova přecházel zrak. Na molu jabloneckého Eurocentra se objevily i oranžové šaty Jitky Schneiderové ze Star Dance, nebo třeba speciálně dodané modely, které pro jabloneckou Preciosu vyrobila londýnská společnost DSI. Třpytivými křišťály byly doslova vydlážděné, jeden z modelů vážil přes 20 kilo a byl zřejmě v historii přehlídky nejtěžší.

Preciosa, která je největším bižuterním výrobcem v zemi a také tradičním účastníkem jablonecké přehlídky a hlavním partnerem, letos zcela změnila svou koncepci. „Vždycky to bylo tak, že jednotlivé divize, ať už to byly perličky, broušené kameny nebo finální šperk, vždy spolupracovaly s místními návrháři, školami i místními módními salony a vznikaly modely přímo pro tuto přehlídku. Letos jsme to změnili a udělali jsme tři typy modelů,“ řekla Andrea Kroupová z Preciosy.

Dvě divize Preciosy - Ornela a Bižu-Nova vytvořily modely tradičně ve spolupráci s místními návrháři. Zároveň ale Preciosa přivezla dva finálové modely pro Star Dance a další dva modely od londýnské firmy DSI, která se specializuje na šaty pro tanečníky. „Modely jsou speciálně vyvzorované pro módní přehlídku, takže jsou abstraktní a na jeden z těch nejtěžších modelů, který váží přes 20 kilogramů, tak tam je 20.000 běžných kamenů a tisíc speciálních tvarových kamenů,“ dodala Kroupová.

Svaz výrobců skla a bižuterie představil během večerní módní přehlídky několik...
Svaz výrobců skla a bižuterie představil během večerní módní přehlídky několik...

Oranžové šaty pro Star Dance zdobí 8000 křišťálů. Tématem letošní přehlídky bylo Čtvero ročních období. Designéři čtyř uměleckých škol, 13 oděvních a 18 bižuterních firem pro ni vytvořili 68 jedinečných a třpytivých modelů.

„Oděvní a bižuterní firmy tím prezentují špičkovou úroveň designu i řemeslného provedení. Česká bižuterie prožívá bohatou současnost a naše show přispěje k posílení image tradičního jabloneckého bižuterního průmyslu. Chceme i nadále zaujmout návštěvníky Jablonce, máme jim co nabídnout po celý rok,“ poznamenal předseda svazu Pavel Kopáček.

Lednové módní přehlídky bižuterie mají v Jablonci dlouholetou tradici. Ještě v hluboké totalitě je začal pořádat ÚBOK (Ústav bytové a oděvní kultury), později jejich organizaci převzal koncern Jablonecká bižuterie. Po jeho rozpadu se přehlídek ujala bižuterní společnost Jablonex, když skončila převzal organizaci Svaz výrobců skla a bižuterie. V jeho režii se přehlídka uskutečnila posedmé. Přehlídky byly v Jablonci dvě a obě byly už v prosinci beznadějně vyprodané. Celá kolekce se představí ještě 3. března v Oblastní galerii - Lázně v Liberci. „I tam už je ale více než polovina lístků prodaná,“ dodal místopředseda svazu Milan Kohout.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!