15. května 2018 6:32 Lidovky.cz > Relax > Design

Nebourejte Libeňský most, píší zastupitelům historikové umění

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Detaily Janákovy a Menclovy konstruktivistické stavby, která je nejdelším... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Detaily Janákovy a Menclovy konstruktivistické stavby, která je nejdelším... | foto:  Michal Šula, MAFRA

Historikové umění apelují na pražské zastupitele, aby hlasovali proti bourání Libeňského mostu. O osudu mostu se bude rozhodovat ve čtvrtek. Na programu ho mělo zastupitelstvo již v dubnu, kvůli bodu o bourání mostu se ale neschválil program jednání a hrozil rozpad koalice. O rekonstrukci či zbourání mostu se už roky vedou spory.

Vedení Ústavu dějin umění Akademie věd napsalo nyní zastupitelům otevřený dopis, aby se proti bourání postavili, sdělila Barbara Gajewská z ústavu.

Libeňskému mostu, který byl otevřen při příležitosti desátého výročí založení Československé republiky, hrozí při jubilejních oslavách stého výročí jeho zánik, uvádějí historikové v dopise. Libeňský most je podle nich jedinečným dokladem české moderní architektury první poloviny 20. století.

Detaily Janákovy a Menclovy konstruktivistické stavby, která je nejdelším...
S návrhem na demolici mostu souhlasilo sedm z 11 radních z řad ANO a ČSSD.

Ústav upozorňuje na údajné dlouhodobé zanedbání údržby a nezbytnost komplexní opravy. Apeluje na zastupitele, aby nebrali v potaz pouze ekonomické aspekty spjaté s opravou mostu, ale především nevyčíslitelnou kulturní hodnotu, „která tyto aspekty mnohonásobně převyšuje“.

Proti bourání

Libeňský most z roku 1928 je ve špatném stavu. Vedení města zdůvodnilo návrh zbourání mostu tím, že výstavba nového bude levnější a rychlejší než oprava. Část politiků a obyvatel prosazuje opravu, považují most navržený Pavlem Janákem a Františkem Menclem za architektonicky a památkově cenný. Osud mostu v minulosti řešilo i ministerstvo kultury, památkou ho ale neprohlásilo.

Proti bourání se dnes staví Trojkoalice, Praha 7 a občanská sdružení, nyní i někteří odborníci. Most s kubistickými prvky má podle kritiků bourání historickou hodnotu, podle starosty Prahy 7 Jana Čižinského také není součástí projektu na nový most náhradní doprava. Ani gremiální rada pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR) nedoporučuje magistrátu Libeňský most bourat. Naopak by mělo město podle rady urychleně připravit stavbu nového mostu mezi Holešovicemi a Karlínem.

ČTK
  • 1Diskuse
Najdete na Lidovky.cz