Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Odpadkový koš i vibrátor, český design sbírá prestižní ocenění

Bílovická firma Mmcité se specializuje na městský mobiliář a slaví s ním úspěch... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bílovická firma Mmcité se specializuje na městský mobiliář a slaví s ním úspěch... | foto: mmcité

Ceny Red Dot jsou nejprestižnějším ohodnocením na poli designu. Letos se tímto pomyslným „Oskarem“ chlubí hned několik českých výrobků. Odborníky z celého světa totiž zaujal vibrátor české výroby stejně tak jako odpadkové koše, křeslo, kapesní nůž či vířivka.

„To, že jsme uspěli právě s odpadkovým košem, nás těší dvojnásob. Kvalitní design je obecně považován za něco, co je určeno především elitám, ale my se snažíme špičkovou estetiku vtisknout do těch nejobyčejnějších, často opomíjených věcí ve veřejném prostoru,“ komentoval zisk ocenění David Karásek, hlavní designér a spolumajitel firmy Mmcité1, která se specializuje na městský mobiliář. Její lavičky a další vybavení lze najít na světových letištích či v Alpách.

Jedna z nejprestižnějších světových cen za design Red Dot Award je udělována každoročně již od roku 1952 ve třech základních kategoriích - designový koncept, komunikační a produktový design - a český koš získal ocenění Nejlepší z nejlepších v posledně jmenované kategorii.

Prohlédněte si oceněné české výrobky:

Whoop.de.doo - Vibrátor Anny Marešové
Designérka Anna Marešová navrhla designové erotické pomůcky.

Porotu zaujal hladkým, jemně drážkovaným povrchem měkce tvarovaného těla mandlového tvaru, propracovanými detaily, variabilitou a nezvykle vysokou kvalitou materiálu, konkrétně hliníku. Od něj je odvozen i název minium - plášť je tvořen eloxovanými hliníkovými profily, horní rámeček a stříška jsou odlity z hliníkové slitiny.

Erotické pomůcky bodují

Ve stejné kategorii zaujal i český vibrátor. Patří do kolekce erotických pomůcek pod značkou Whoop.de.doo. Na svědomí jej má designérka Anna Marešová. Stejně jako odpadkový koš i o jejím vibrátoru rozhodovala porota složená z 41 odborníků, kteří vybírali z 5 200 produktů.

Marešová neskrývá své nadšení pro prestižní ocenění: „Přitom loni touto dobou jsem na výrobu neměla ani peníze. Je to červený puntík za kvalitu a to je pro mě nejlepší motivace, abych pokračovala v tom, co dělám.” Designérka na svůj projekt v loňském roce získávala finance prostřednictvím crowdfundingové kampaně Indiegogo či přes P2P platformu Zonky.

Designér Arik Levy při výrobě židle Split.

Designér Arik Levy při výrobě židle Split.

Jelikož je letos oceněných českých výrobků požehnaně, Red Dotem se chlubí i tradiční výrobce ohýbaného nábytku TON za židli nazvanou Split, výrobce kapesních nožů Mikov či vířivky USSPA. Poslední jmenovaná firma se dokonce chlubí tím, že je prvním českým výrobcem oceněným v segmentu spa. Autorský design jim navrhli Petr Slanina a Filip Streit z pražského studia Divan.

Oceněné koupelny

Loni dostaly cenu Red Dot také koupelny do společnosti Ravak. Firma prostřednictvím designéra Kryštofa Nosála přišla s konceptem 10°, který ja založený na tom, že jednotlivé prvky jsou o 10° pootočeny směrem k uživateli. Firma za to aktuálně dostala další designové ocenění. Tentokrát IF Design Award.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.