Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Recyklace papíru, vkusné ozdoby i vyráběné dárky. Jak slaví čeští designéři Vánoce?

Design

  5:01
Co mají na Vánocích rádi a co jim naopak přijde nevkusné? Balí dárky do novin či loňského papíru? Jak vlastně slaví vánoční svátky čeští designéři? Zeptali jsme se několika z nich.

Daniela Komatović foto: Archiv Daniely Komatović

1) Máte doma stromeček? A jak jej zdobíte?

2) Vyrábíte si vlastní ozdoby?

3) Jak balíte dárky? Vystačíte si s nabídkou balících papíru v obchodních domech nebo investujete do luxusnějších motivů? A schováváte si papír z minulých let, jak se to dříve dělávalo?

4) Kromě stromku, zdobíte interiér bytu i jinak?

5) Je něco, co vám připadá na Vánocích naprosto nevkusné?

Daniela Komatović, designérka

1) Musím se přiznat, že Vánoce z časových důvodů lehce odbývám, ale malý stolní stromeček si na poslední chvíli vždycky nakonec ozdobíme. Navíc žiju v domácnosti se třema chlapama, kteří nějaké velkolepé oslavy po mně nevyžadují. Letos jsem si ale dala předsevzetí, že jim vystrojím Vánoce v plné parádě, aby si to alespoň jednou prožili, jak se patří. I když máme stromeček miniaturní velikosti, dbám na to, aby na něj z estetického hlediska byla radost pohledět. Proto dávám přednost tradičním ozdobám, jako jsou například sušená kolečka citrónů a pomerančů nebo ozdoby vyrobené mými dětmi. Ty doplníme už jen červenými a zlatými skleněnými koulemi.

Designérka Daniela Komatović v podkroví, kde má svůj ateliér

2) Párkrát se mi podařilo děti donutit vyrobit nějaké ty vánoční ozdoby, jako je například řetěz držících se sněhuláků z bílého papíru. Tyto originály už několik let schovávám a každý rok je použijeme.

3) Klasicky do vánočních papírů a převážu je stuhou, v tom moc kreativní nejsem. Obvykle ani moc dárečků pod stromečkem nemáme. Vždycky tak jeden dva na každého. Většinou koupím, co kdo potřebuje už během roku, kdy takový dárek předávám se slovy“ „To máš už k Vánocům, jo?!“ Já si vystačím s tím, co je po ruce na trhu. Nemám čas shánět nějaké speciální papíry a tak popadnu většinou nějaké třeba i v samoobsluze na kase. Nicméně i tak dbám na vkusnost a estetiku. Papír si schovávám, hlavně z recyklačních důvodů. Obecně vnáším do způsobu mého života skromnost a ohleduplnost jak k lidem, tak k přírodě, a snažím se kupovat jen opravdu to, co nezbytně potřebujeme. Vše nadbytečné, ať jsou to hračky, oblečení, knihy, nábytek a elektronika, vozím do dětských domovů. Nerada se ztrácím ve spoustě zbytečných věcí. Jednoduchost preferuju i ve svém stylu života, nejenom pokud jde o design, který vytvářím.

4) To sice nedělám, ale jsem vděčná lidem, kteří to dělají a nešidí vánoční svátky jako já. Není nic krásnějšího, když se během nich v podvečer procházíte ozdobeným městem.

5) Když lidé neznají míru, ať už jde o množství dárků, jídla nebo výzdoby.

Aleš Šeliga, oděvní designér

1) Stromeček máme, dokonce v dva, ten v Brně je ozdoben starými skleněnými, foukanými, malovanými ozdobami, stoletý, zlatým řetězem. Máme také stoleté papírové ozdoby, skleněnou foukanou hvězdu a moderní světýlka. Většinou máme jedli. Druhý stromeček je u mých rodičů (Slezko), mají buď smrk nebo jedli se slaměnými ozdobami a řetězem a k tomu malované ozdoby a světýlka. 

2) Ozdoby si sami nevyrábíme, opravujeme ty stoleté. 

3) Dárky balíme, vystačíme si s nabídkou v obchodech a vybíráme ty jednoduché, ne moc barevné. Pokud papír vydrží, recyklujeme ho, ale spíše se jedná o tašky. 

4) V brně míváme věnec, někdy svítící hvězdičky v okně na terase. Ve Slezsku nám visí z lustru velká koule jmelí a různě na stole či na komodách zimní vánoční drobnosti. 

5) Vadí nám komerčnost a to, že obchody otravují s Vánoci už v říjnu. Na vánočních trzích nekoupíte nic zajímavého, všude je to stejné a kvalita? Ta je příšerná. Lidi a nepotřebné zboží a reklamy ničí kouzlo Vánoc, hlavně dětem. 

Klára Bílá, šperkařka

1) Stromeček máme vždy živý. Tentokrát budu konečně slavit Vánoce sama s dětmi, tak budeme mít ty nejnovější Vánoce. Stromeček budeme mít menší, protože žijeme v menším bytě. Ale i tak si to užijeme a těšíme se na to. Zdobit ho budeme ve střízlivějším stylu. Kombinace přírodních, zemitých materiálů a barev s kapkou toho Vánočního třpytu. Ten dodají skleněné, foukané ozdoby, které mám jako památku z mého dětství.

2) Ozdoby vyrábím již šestým rokem. Tentokrát ve spolupráci s dětmi. Dříve jsem vytvářela hodně okázalé ozdoby v americkém stylu. Byly blyštivé, zlatavé a výrazné.Tentokrát používám hodně přírodní materiály, protože mám v bytě výrazně zastoupené dřevo a skandinávský styl.

Klára Bílá u svého stolu

3) Dárky se snažím balit originálním způsobem. Někdy s dětmi pro rodinu vytváříme i vlastní balicí papír. Já osobně nesnáším, když mi lidé dávají dárky jen v dárkové tašce. Každý by si měl dát tu práci a dárek zabalit sám. O to větší vzrušení je ten okamžik, než se prokousáte papírem a jistíte, co jste dostali. Dárková taška podle mne samotný dar degraduje. Já jsem někdy dárek ozdobila i látkovou aplikací, kterou jsem sama vytvořila. Stačí kus textilu a tavná pistole a můžete vytvořit malé umělecké dílo. Obdarovaný vaši snahu určitě ocení. Když se mi papír moc líbí a je ho větší kus, tak si ho schovám. Jeden rok jsem vyráběla ozdoby na stromeček právě z papíru, který jsem si ponechala z předešlých Vánoc a uchovala se mi tak atmosféra těch unylých. Určitě na tom nevidím vůbec nic staromódního.

5) Ačkoli advent ještě nezačal, nechala jsem se strhnout již počínajícím Vánočním šílenstvím a koupila jsem dvě krásné dřevěné, světelné dekorace. Držím ale celkově ozdobení interiéru v mezích a nepřeháním to. Doma budeme mít jen pár lehkých Vánočních impulsů, ale celkový dojem bytu nechám nenarušený. U Vánoc člověk může nechat trochu pustit uzdy své fantazii, ale pořád by to mělo být vkusné a nepřeplácané. Každý by měl respektovat možnosti interiéru a sladění tónů barev, aby tím nenarušoval ráz domova.Není nic horšího, než splácanina kýčovitých prvků.

Andrea Šlechtová, designérka (Koshiless)

1) Ano, stromeček míváme, i když vím, že to není úplně dobře. Ozdobím ho velkým množstvím ozdob, ale na řetězech a „vlasech“ šetříme, nemám ráda, když je přeplácaný. Na špičku zavážu velkou červenou mašli.

2) Vlastnoručně vyrobených máme jen pár ozdob, většinu máme starožitných poděděných nebo skleněných přímo z české výrobny.

Andrea Šlechtová

3) Dárky obvykle balím jednoduše, například do recyklovaného papíru s provázkem. Schováváme taštičky, ty jsou vůbec skvělé, jak se dají používat stále dokola. A pokud zůstane větší kus neponičeného papíru, uložíme na příště i ten.

4) Jen lehce – po bytě rozvěsím pár závěsných ozdob a na stůl dáme adventní věnec, který vyráběla mamky kolegyně.

5) Dávání si obrovského množství dárků. Krásnou klidnou atmosféru si tak zkazíme pobíháním po obchodech a brouzdáním po internetu.

Roman Humlíček, návrhář

1) Vánoce jsou pro mě svátky, které jsou určené především rodině a dětem. Já sám mám z dětství spoustu hezkých vzpomínek na poetickou atmosféru Adventu a Vánoc, které jsem prožíval společně s rodiči a prarodiči na Českomoravské Vysočině.  Stromeček je jeden ze symbolů Vánoc a bez něj by pro mě nebyly těmi pravými Vánocemi. My si pro něj jezdíme do nedaleké hájovny, kde mají vždy čerstvě uříznutý. Krásně nám provoní celý byt a navodí tu správnou vánoční atmosféru.

2)  Ozdoby volíme jednoduché, většinou slaměné v kombinaci se skleněnými baňkami a decentním osvětlením. Některé ozdoby si vyrábíme společně s dětmi, některé jsou památeční, po rodičích a prarodičích.

Roman Humlíček

3) Vánoční dárky většinou nakupuji, některé ale také vlastnoručně vyrábím. Pokud to jde, nechodím do nákupních center ani do velkých obchodních domů. Nechci si kazit předvánoční atmosféru nevkusnou reklamou ani vánočními odrhovačkami, které hrají už od svátku svatého Martina. Stejně, jako vybrat správný dárek, je pro mě důležité i to, jak ho zabalím. Možná je to pro mě ještě důležitější, než dárek samotný. Dávám si na zabalení dost záležet a na balícím papíru, ani na ozdobách nešetřím. Volím je tak, aby si každý ten svůj dárek našel, aniž by na něm musel hledat věnování. Nikdy nepoužívám papír ani nic jiného z minulých let, snažím se, aby můj dárek byl zabalen pokaždé originálně.

4) Kromě stromku u nás o Vánocích nesmí chybět ani adventní věnec. Máme ho uprostřed jídelního stolu a každý večer zapalujeme patřičný počet svíček. Jejich hořící plameny vyzařují hřejivé teplo a vůni, stejně jako oheň v našem krbu, který o Vánocích vždycky hoří. Nesmí chybět ani andělské zvonění, která se točí na okně, něžně cinká a dotváří nám vánoční idylu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!