Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Renesance ve Stromovce. Oprava Šlechtovy restaurace, knihovnička a rybníčky

Čtenářský koutek v podání výtvarníka Michala Sedláka s nově vysazenými stromy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtenářský koutek v podání výtvarníka Michala Sedláka s nově vysazenými stromy | foto: Zdeněk Lukeš

Pražská Královská obora, známá též lidověji jako Stromovka, prochází už několik let rozsáhlou revitalizací. Patří k ní nejen obnova zeleně, cest a vodních ploch, ale také oprava proslulé Šlechtovy restaurace. Jak se kultivace největšího vnitroměstského parku v české metropoli daří?

V místě někdejšího rudolfinského rybníka bývaly čtyři vzájemně propojené menší vodní plochy. Voda do nich přitéká z Rudolfovy štoly a odtéká potokem do Malé říčky, což je slepé rameno Vltavy.

Nyní už jsou v provozu další dva rybníčky. První z nich obtéká někdejší ostrov velkého rybníka, který tvoří malý pahorek osázený duby. Další ostrůvek vznikl na této vodní ploše kolem cenného tisu. Dostat se na něj lze pomocí prámu, upevněného na řetězu. Pohyb prámu umožňuje lano, za něž se návštěvníci přitahují. Je to hezká atrakce zejména pro děti (a večer také pro bezdomovce, kteří na ostrůvku rádi přespávají).

Obora v novém. Opravený tunel, kterým se dá projít od Šlechtovy restaurace na...

Přes nové rybníčky vedou těsně nad jejich hladinou dřevěné lávky. Jsou široké a působí i bez zábradlí bezpečně. Ostatně hloubka tu není velká, jak už zjistily v parních letních dnech děti, které se tu rády koupou. Není to samozřejmě moc hygienické, neboť jde o vodu z Vltavy, která se navíc rychle kazí a pokrývá žabincem, ale žádný zákaz koupání vydán nebyl. Zapovězeny jsou tyto radovánky pouze pro psy.

Sekačky i kosy

Rybníky lemují nízké břehy, osázené vodními rostlinami, takže celek působí malebně a idylicky. Rekreační louky v této části parku byly během rekultivace zorány a nově zatravněny a dosadby se dočkaly také stromy i keře. Tentokrát je provedena s větším citem, než tomu bylo před povodní v roce 2002, která park zdecimovala.

Dnes by se sem už voda ani neměla dostat, protože rozlehlý park chrání železniční val a oba tunely pod ním lze neprodyšně uzavřít. Cestičky – stávající i nově vytvořené v exponovaných místech – jsou převážně mlatové, proto nejsou vhodné pro jízdu na kole. Ta je v této části parku ostatně zakázána. Některé úseky, kde mlat není možné použít (svažitý terén), jsou opatřeny mozaikovou kamennou dlažbou, která se do takovéhoto prostředí hodí. Doplněny byly i nové stylové lavičky, zvlněná lehátka a odpadkové koše. Nechybí ani dětské hřiště s dřevěnými prvky, které zde nijak neruší.

Projekt těchto úprav má na svědomí studio Florart, vodní plochy navrhl Jiří Jílek, zahradnické úpravy pak Pavel Šimek.

Sochař Michal Sedlák už ve Stromovce dříve vytvořil řadu působivých dřevěných prvků – prám s kachními hlavami, můstek přes potok nebo později zaniklou Danaé, porostlou trávou a odpočívající na břehu rybníčku. Nyní navrhl lavice na bývalém ostrově a čtenářský koutek tvořený dřevěnými hady, v jehož meandrech jsou lavice, takže případní čtenáři mají k dispozici jakýsi svůj vlastní „záliv“.

Nechybí ani knihovnička, která nabízí volně k dispozici čtení. Za šťastné lze označit i rozhodnutí, na jehož základě byla část parku „osvobozená“ od strojové sečení. Kosí se tu postaru, ručně, a to jen dvakrát za sezonu. V kontrastu k dokonalým anglickým trávníkům působí tato lužní louka pokrytá květy velmi příjemně.

Ve snížené střední části Královské obory našla opět místo plastika milenců, která tu kdysi stávala, i chlapcova uražená hlava je opět na svém místě. Celkově lze považovat obnovu této části parku za velmi zdařilou. Zdá se, že složitý vodní systém funguje, vyžaduje ale stálou údržbu. Ostatně dílo se líbí i vodním ptákům, včetně jedné labutí rodinky, která se zde usadila. Jen jediná poznámka: hlavní příčný tah od Šlechtovy restaurace do Troje by si zasloužil nějaké decentní osvětlení. I večer tady bývá silný provoz.

Duben, ještě tam budem

Další etapa kultivace Stromovky zahrnula i komunikaci vedoucí po obvodu bývalého rudolfinského rybníka. Dnes zde vede široká asfaltová cesta, kde je dost místa pro pěší i cyklisty nebo bruslaře. Přibyla také mlatová dráha pro běžce. Opravy se dočkaly ventilační železné i zděné větrací věže pražského kanalizačního systému. Chybí už snad jen jednoduchý dřevěný kiosek s tolik potřebnými toaletami, občerstvením a půjčovnou sportovního náčiní. Ideálním místem by pro něj byla křižovatka severní části okruhu s hlavní trasou vedoucí na Trojský ostrov a dále k Trojskému zámku, do zoo nebo botanické zahrady.

Práce už začínají postupovat i v severovýchodní zóně, kde se kultivuje část bývalého Výstaviště. Nezbývá než doufat, že revitalizace bude podobně pokračovat i na jihu Stromovky, kde je dnes park nejvíce zanedbaný. Přitom jde o exponované místo, které navazuje na městskou zástavbu.

Výhled z tunýlku na dno bývalého rudolfinského rybníka s novými vodními...

Samostatnou zmínku a pozornost si pak zaslouží Šlechtova restaurace, jež sice po úpravách Bernarda Gruebera v letech 1855–1858 získala svou dnešní neogotickou podobu, uvnitř ale ukrývá cenný raně barokní sál někdejšího loveckého zámečku. Rekonstrukční práce zde pokračují, ale jejich tempo se poněkud zpomalilo. Podle cedule umístěné na stavbě sice mělo být vše hotovo už letos v dubnu. Není ale doposud a stavba bude pokračovat ještě minimálně rok.

Opravy se konečně dočkala také další dominanta Královské obory – Místodržitelský letohrádek. Zatím ale jen zvenku. Uvnitř je stále archiv novin a časopisů Národního muzea, který by si věru zasloužil vhodnější prostory. A cenná památka zase důstojnější využití.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMONTÉR - PRAHA (30-35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč