Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Soustředíme se na to, jak zpracovat odpadové materiály z textilního průmyslu, říkají designérky

DurchDuo na Designbloku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy DurchDuo na Designbloku | foto: DurchDuo

Anežka Podzemská a Dana Elsterová tvoří Durch Duo již několik let. Pracují nejraději s ovčí vlnou, která je podle nich naprosto jedinečným materiálem. „Hřeje, voní, nešpiní se, je hypoalergenní, dokáže regulovat vlhkost. Navíc se s ní dá pracovat spousty způsoby, dá se s ní tkát, plést, plstit a kombinovat všechny techniky dohromady,“ říkají designérky, které jsou letos nominované na Ceny Czech Grand Design.

Lidovky.cz: Kdy a kde jste se seznámily a za jak dlouho poté vznikla myšlenka, že byste založily Durch duo?
Seznámily jsme se během našeho studia na pražské UMPRUM v ateliéru Textilu. Byly jsme spolu v ročníku, byly jsme od začátku dobré kamarádky. Hned po dokončení studia přišla Dana s nápadem pokračovat spolu a založit vlastní studio. Měly jsme k dispozici krásný prostor pro ateliér. Stále si říkám, že to byl nejlepší tah, rovnou po škole pokračovat v oboru, vyhnout se tak „prodlevám“, po kterých může být těžké znovu začínat.

Vlněný přehoz na postel
Nejraději používáme vlnu z lokálních zdrojů, tedy českou a evropskou. Ta má o...

Lidovky.cz: Proč vlastně tento název? Jak vás to napadlo?
Název jsme vymýšlely docela dlouho a byla to zábava. Slovo „Durch“ se nám líbilo pro svůj význam něčeho absolutního, prostě pořádně zmoknout až na kost a cítit sílu živlu. Zároveň se nám líbil i doslovný překlad - „skrz“, to zase odkazuje k prošívání, tkaní, k práci s textilem. Když nám naše kamarádka grafička Anežka Ciglerová vytvářela logo, zakomponovala tam i „duo“, a od té doby jsme Durch duo.

Lidovky.cz: Vyrábíte textilní a interiérové doplňky. Co je pro vás při navrhování nejdůležitější? A co všechno vaše portfolio zahrnuje?
Hodně důležitý je pro nás materiál. Nejraději pracujeme s ovčí vlnou. Ta je už sama o sobě výrazná a osobitá. Materiál se ale vždy snažíme vybírat podle charakteru jednotlivých projektů. Někdy je potřeba použít syntetické materiály, jako například při nedávném projektu zastřešení dětského hřiště, nebo u projektu velké opony do sokolovny ve středočeských Trpoměchách, k němuž nás oslovilo architektonické studio Martina Kropáče.

Portfolio našich realizací je docela široké. Kromě vlastních produktů jako jsou vlněné koberce, vlastní tištěná metráž látek nebo nástěnné vyšívané hodiny, se věnujeme i individuálním zakázkám. Vytvářely jsme velká čalouněná čela postelí, pro společnost mminteriér jsme vybíraly nové potahy sedacího nábytku. Dlouhodobě spolupracujeme s projekční a stavební firmou, kde kompletně zařizujeme interiéry horských chalup. Baví nás různorodost zakázek, pokaždé je to cesta jiným terénem..

Lidovky.cz: Kde čerpáte inspiraci a jak se pak na jednotlivých návrzích domlouváte?
Inspirace je všude okolo nás, jen se člověk musí dobře naladit, aby ji zachytil. Na podzim jsme si udělaly radost a podnikly výlet do Kodaně, tam té inspirace bylo spoustu. Fotily jsme si i chodbu činžáku, kde jsme bydlely, uchvácené jsme byly jednoduchostí a barevnou kombinací schodů a zábradlí. Důležité jsou pro nás nuance barevných kombinací, nad těmi jsme schopny „meditovat“ hodně dlouho.

Většina návrhů vzniká formou naší vzájemné diskuse, několikrát všechno zpochybníme, často se pak vracíme k prvotnímu nápadu. Je to proces, který má každý designér nejraději - vymýšlení, hledání konečné podoby věci. To, že jsme na to dvě, je pro nás obohacením, máme většinou z výsledku dvojitou radost a navzájem se pochválíme! Když se stane, že navrhujeme něco samostatně, většinou pak máme pocit, že tomu stále něco chybí - právě ten kritický pohled a zásah té druhé.

Koberce

Lidovky.cz: Fungujete spolu již osm let a letos jste získaly nominaci na Ceny Czech Grand Design. Překvapila vás?
Nominovány jsme byly již podruhé. Letos nás překvapila, stejně jako v roce 2016. Je to krásný pocit zadostiučinění, že někdo ocenil vaši myšlenku, práci a člověku to dá spoustu energie pro další tvorbu.

Lidovky.cz: Kde mohou lidí sehnat vaše deky a koberce?
Naše produkty je možné objednat přes eshop na našich stránkách. 

Lidovky.cz: Proč pracujete zrovna s merino vlnou? Čím je výjimečná?
Ovčí vlna je úplně přírodní materiál s úžasnými vlastnostmi. Hřeje, voní, nešpiní se, je hypoalergenní, dokáže regulovat vlhkost. Navíc se s ní dá pracovat spousty způsoby, dá se s ní tkát, plést, plstit a kombinovat všechny techniky dohromady. Navíc málokterý materiál má tak krásný a obnovitelný zdroj, jako vlna, která roste na těle pasoucí se ovce.

Lidovky.cz: A nekouše?
Nejraději používáme vlnu z lokálních zdrojů, tedy českou a evropskou. Ta má o dost silnější vlákna, než dovážená merino vlna, takže ano, trochu kouše. Používáme jí ale pro interiérové doplňky, nikoli pro oděv a tam kousavost není tolik na obtíž. Hodnota toho, že jde o lokální produkt podle nás převažuje. Je to prostě poctivá vlna, zdravý materiál a tato vlastnost k němu zkrátka patří.

Lidovky.cz: Plánujete do budoucna také jiné materiály?
Zaměřujeme se aktuálně na zpracování různých odpadových materiálů z textilního průmyslu. Součástí kolekce Forecast, nominované na cenu CGD, jsou repasovaná křesílka, kde jsme použily vlněné odřezky z výroby dek ve strmilovské tkalcovně. Tato cesta nás teď hodně baví a uvidíme, jaké materiály se nám ještě dostanou pod ruce.

Lidovky.cz: Čím se doma nejraději obklopujete vy?
Vlněnou dekou, barvami, dřevem, věcmi s příběhem.

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...